Zobacz jak zmieni się kolejny rejon w Warszawie. Wielkie zmiany w Śródmieściu

2021.11.24

Zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania przestrzeni w centrum warszawskiego Śródmieścia. Chodzi o rejon ulic Złotej i Zgoda, które zmienią się w ramach Nowego Centrum Warszawy.

Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w centrum Śródmieścia. Rejon ulic Złotej i Zgoda ma się zazielenić, powstać mają nowe place i chodniki, a także lustro wodne i zbiornik retencyjny w miejscu obecnego tunelu dla samochodów przy pasażu Wiecha pod Marszałkowską.

Inwestycja ma na celu poprawę wygody i bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Dodatkowo ma zostać uporządkowane parkowanie samochodów w tym rejonie.

W konkursie na rejon ulic Złotej i Zgoda przyznano pierwszą nagrodę pracy autorstwa RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna. W planach jest 167 drzew oraz wytyczenie prawie 3 000 mkw. zieleni z bylinami i krzewami. Większość potrzeb parkingowych ma zapewnić garaż podziemny pod placem Powstańców Warszawy.

Miasto podpisało już umowę z firmą Immo Park Warszawa na jego zaprojektowanie i budowę. Za kwotę około 86 mln zł powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego, parking podziemny. Inwestycja ma być gotowa w 2024 roku i od razu przejdzie na własność miasta.

Ruch w rejonie ulic Złotej i Zgoda ma być znacznie ograniczony i uspokojony. Powstaną tzw. strefy zamieszkania i Tempo 30 z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie w tym obszarze zachowana zostanie w nowej aranżacji znaczna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Zwycięska koncepcja zakłada likwidację tunelu w osi ul. Złotej, a w tym miejscu powstać miałby podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha znalazłoby się miejsce na płytki zbiornik wodny.

Przed Domem pod Orłami ma powstać reprezentacyjny plac. Z kolei plac Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową w przyszłości stanie się skwerem z Ogrodem Muzyki. Podest wzdłuż gmachu Filharmonii pełniłby funkcję zewnętrznego foyer. Można by na nim urządzać koncerty plenerowe i różne inne wydarzenia. Działałyby też ogródki gastronomiczne.

Przy ulicach Zgoda 12 i Sienkiewicza zaplanowano ogród sąsiedzki, głównie na potrzeby mieszkańców z centralnym i wielofunkcyjnym trawnikiem. Mieściłby się tutaj plac zabaw, siłownia, stoliki do gry w szachy, ławki.

Zwycięzcy na podstawie pracy konkursowej przygotują dokumentację projektową. Odpowiadać też będą za nadzory. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • ba
  Gość
  2021-11-24 14:42:37
  Trzaskowski zajmuje się tylko krzaczkami drzewkami i ew.budową kładki-pieszo-rowerowej.Co to za gospodarz największego w Polsce miasta.Kogo żeście wybrali na prezydenta ?

 • Orfeusz
  Gość
  2021-11-24 14:55:37
  Widać, że nie jesteś z Warszawy tylko łykasz propagandową papkę z partyjnej TV

 • Amanda
  Gość
  2021-11-24 16:54:10
  Im więcej zieleni i zagospodarowanych placów tym lepiej dla mieszkańców Warszawy. Oby tak dalej

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.