Zgoda na TR Warszawa przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej


2021.01.28
Autor: Urbanity.pl
Prezydent Warszawy wydał pozwolenie na budowę teatru TR Warszawa, którego projekt architektoniczny przygotowała pracownia Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku.

Niebawem przestrzeń Placu Centralnego w Warszawie dopełnią dwa nowe budynki - nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa. Pierwszy z obiektów, które zmienią teren wokół Pałacu Kultury i Nauki jest już w realizacji, a drugi właśnie otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę.

Nowa siedziba TR Warszawa została zaprojektowana przez biuro Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold. Inżynierem kontraktu jest konsorcjum ECM Group Polska oraz Portico Project Management. Obie inwestycje wraz z znajdującym się między nimi forum stworzyć mają spójną architektoniczno-urbanistyczną całość.

Budynek TR Warszawa to dwie przestrzenie, gdzie będą mogły odbywać się spektakle, wydarzenia filmowe, muzyczne czy też widowiska interdyscyplinarne. Widownia sceny głównej pomieści do 700 osób siedzących, natomiast mała scena na pierwszym piętrze do 150 miejsc. Obie sale zostaną tak zaprojektowane, aby można było je dowolnie konfigurować.

Nowa siedziba połączona zostanie z Placem Defilad i Parkiem Świętokrzyskim poprzez dwie, wysokie na 14 metrów bramy, które prowadziły będą do sceny głównej. Górne poziomy budynku zostaną zagospodarowane pod ośrodek poszukiwań artystycznych, programy rezydencyjne, działania edukacyjne oraz studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych. Z kolei w środkowej części i podziemiach TR Warszawa zaplanowano pomieszczenia techniczne wraz z zapleczem teatru.

W podziemiach teatru znajdują się również dojazdy do doków magazynowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej, magazyny i pracownie teatralne oraz garaż podziemny z miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczony do użytkowania przez teatr i muzeum.

Komentarze


 • Wacław
  Gość
  2021-01-29 17:36:55
  Pozostaje kwestia finansowania, czy nie? Jeżeli finansowanie budowy nie jest dopięte to raczej zawracanie głowy.

 • WarmiaK
  Użytkownik
  2021-01-31 14:34:42
  To nie miejsce na takie rzeczy tak samo jak i muzeum sztuki nowoczesnej. Zbyt cenne działki, na takie inwestycje. W ścisłym centrum buduje się na wysokość, żeby maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki a jak wiadomo te są ekstremalnie drogie w tym miejscu.

 • As
  Gość
  2021-06-27 23:29:59
  Na to się nie da patrzeć na trzeźwo, kto to zatwierdził??? Szok.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.