Zabytkowe przedmioty znalezione na budowie kompleksu Spark

2016.08.01

Na budowie warszawskiego kompleksu biurowego Spark, wykonawca inwestycji firma Skanska, odkryła przedwojenne przedmioty. Archeolodzy odkopali butelkę z browaru Haberbusch und Schiele, 3 grosze z okresu Księstwa Warszawskiego oraz zabawki i maszynę do szycia w pozostałościach XIX i XX-wiecznej zabudowy.

Teren tzw. serka wolskiego, gdzie powstaje kompleks Spark, od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Obecnie Skanska prowadzi prace ziemne, podczas których odkryła pozostałości przedwojennych kamienic. Po poinformowaniu służb konserwatorskich, Stołeczny Konserwator Zabytków podjął decyzję o wszczęciu badań archeologicznych.

Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie tak znanego "kiercelaka"


- mówi Michał Socha, Prezes Zarządu, Biuro badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl Sp. z o.o.

Na obecnym etapie badań skupiliśmy się na odsłonięciu pozostałości murów fundamentowych kamienicy przy Wolskiej 12. Był to parterowy budynek postawiony prawdopodobnie na początku XX wieku. Na jego tyłach stały trzy oficyny. Budynek był częściowo podpiwniczony tylko w części wschodniej. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe. Fakt ten potwierdza również znalezisko monety (3 grosze) z okresu Księstwa Warszawskiego


- dodaje Michał Socha.

Podjęta została decyzja o objęciu badań całego terenu budowy. Termin realizacji kompleksu Spark jest jednak niezagrożony, ponieważ jak zapewnia wykonawca inwestycji, dzięki doskonałej logistyce prace budowlane będą nadal trwały.

Część wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Pojawił się również pomysł, by eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu.

Kompleks warszawski Spark składał się będzie z trzech budynków biurowo-usługowych o łącznej powierzchni ponad 70 000 metrów kwadratowych. W pierwszym etapie inwestycji powstaje budynek C, mieszczący się od strony ulicy Karolkowej, który będzie miał około 12 300 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Oddanie do użytku tej części projektu zaplanowano na I kwartał 018 roku.

Inwestorem jest firma Skanska Property Poland, a za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia Kuryłowicz&Associates. Projekt konstrukcji budynków i instalacji przygotowało Buro Happold.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Spark, Skanska, Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates, BuroHapppold Engineering

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.