Warszawa bez "kopciuchów"? Jest uchwała antysmogowa
Przegłosowanie uchwały antysmogowej przez radnych sejmiku województwa mazowieckiego sprawia, że od października 2023 roku w stolicy nie będzie można ogrzewać mieszkań węglem.
Radni sejmiku mazowieckiego przegłosowali uchwałę antysmogową - za byli radni KO, PSL, a przeciw radni PiS. Przegłosowany projekt zakłada zakaz palenia węglem w Warszawie od października 2023 roku. Z "kopciuchów" będą musieli zrezygnować także mieszkańcy ościennych gmin - od stycznia 2028 roku.
Nowe przepisy zakazują ponadto instalowania kotłów opalanych węglem i drewnem w nowych obiektach, z zastrzeżeniem, że dotyczy to jednak tych nieruchomości, które mają możliwość podłączenia do ciepła miejskiego.
- Szacuje się, że przez zanieczyszczenia powietrza na Mazowszu co roku umiera przedwcześnie sześć tysięcy osób. Ograniczenie spalania węgla w Warszawie i sąsiednich powiatach jest szczególnie ważne ze względu na dużą koncentrację ludności na tym obszarze. Przez wprowadzenie tego przepisu dotrzymujemy swojego zobowiązania z Kongresu Czystego Powietrza w 2020 roku, gdy wspólnie z warszawskim ratuszem zapowiedzieliśmy odejście stolicy od węgla do 2024 roku - podkreślała w komunikacie prasowym członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Obecnie w Warszawie jest jeszcze 10803 tzw. "kopciuchów", których mieszkańcy mają czas na wymianę do 1 stycznia 2023 roku.
Radni sejmiku mazowieckiego przegłosowali uchwałę antysmogową - za byli radni KO, PSL, a przeciw radni PiS. Przegłosowany projekt zakłada zakaz palenia węglem w Warszawie od października 2023 roku. Z "kopciuchów" będą musieli zrezygnować także mieszkańcy ościennych gmin - od stycznia 2028 roku.
- Szacuje się, że przez zanieczyszczenia powietrza na Mazowszu co roku umiera przedwcześnie sześć tysięcy osób. Ograniczenie spalania węgla w Warszawie i sąsiednich powiatach jest szczególnie ważne ze względu na dużą koncentrację ludności na tym obszarze. Przez wprowadzenie tego przepisu dotrzymujemy swojego zobowiązania z Kongresu Czystego Powietrza w 2020 roku, gdy wspólnie z warszawskim ratuszem zapowiedzieliśmy odejście stolicy od węgla do 2024 roku - podkreślała w komunikacie prasowym członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Obecnie w Warszawie jest jeszcze 10803 tzw. "kopciuchów", których mieszkańcy mają czas na wymianę do 1 stycznia 2023 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra
-
2026-06-24 13:08:08
Historyczny młyn w Gdańsku zyskał nowe życie jako kompleks mieszkaniowy
-
2026-06-24 12:10:20
Historyczna perła Łodzi ponownie zachwyca swoim wyglądem. Ikoniczna kamienica przy Piotrkowskiej
-
2026-06-24 12:00:51
Ponad 3,5 kilometra nowego torowiska powstanie w Bydgoszczy
-
2026-06-24 11:45:10
Warszawskie Włochy z kameralnym projektem mieszkaniowym. Rusza sprzedaż mieszkań
-
2026-06-24 05:48:22
Krakowski hub brytyjskiej spółki technologicznej zwiększy zatrudnienie do 500 osób