W tym roku podaż biur w Warszawie przekroczy 5 mln mkw.

2016.04.22

W I kw. 2016 r. w Warszawie wynajęto 142 200 mkw. biur. Na rynek trafiło sześć biurowców o łącznej powierzchni ok. 113 000 mkw. W II połowie roku całkowita podaż biur w Warszawie przekroczy 5 milionów mkw.

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL, informuje:
"2016 będzie bardzo ciekawym rokiem na warszawskim rynku biurowym. Po raz pierwszy w historii rynku w jednym roku do użytku zostaną oddane dwa wieżowe biurowce o wysokości powyżej 150 metrów - czyli Warsaw Spire i Q22. Z kolei w II półroczu całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy przekroczy granicę 5 milionów metrów kwadratowych".


Popyt - najemcy idą do centrum
W I kw. 2016 r. w Warszawie podpisano umowy najmu na 142 200 mkw. powierzchni biurowej, z czego najwięcej ? ponad 55 000 mkw. - przypadło na centrum i jego obrzeża. Potwierdza to trwające od początku 2015 r. przesunięcie środka ciężkości w stronę centralnych lokalizacji, w szczególności okolic Ronda Daszyńskiego.

Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje:
"Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców lokalizacjami centralnymi, z dogodnym dostępem do środków transportu publicznego, szczególnie metra. Jest na rynku grupa firm, które wolą zapłacić nieco więcej za wynajem biura, wiedząc, że wpłynie to korzystnie na procesy rekrutacyjne i zadowolenie pracowników z miejsca pracy. Dzięki takiej zmianie nastawienia najemców, dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości realizowane w okolicy Ronda Daszyńskiego oraz Dworca Gdańskiego".


Na nowe umowy w istniejących budynkach przypadło ok. 57 000 mkw., a kolejne 8 000 mkw. stanowiły ekspansje. Udział przednajmów był na podobnym poziomie co odnowień (26% - ok. 37 000 mkw.) i jest to znaczący wzrost tego typu aktywności w porównaniu z 2015 r.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.