Wieżowiec Varso pierwszy w Europie z precertyfikatem WELL

2017.09.20

Budynek wysokościowy Varso, który powstaje w centrum Warszawy, dołączył do wąskiego grona obiektów na świecie, które otrzymały precertyfikat WELL Core & Shell. Kompleks zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Warszawski wieżowiec Varso, dzięki rozwiązaniom wprowadzonym już na etapie projektowania, otrzymał od WELL Building Insitute (IWBI) precertyfikat z wysoką oceną "Gold".

System certyfikacji WELL ocenia nie tylko jakość powietrza, wody oraz oświetlenia w miejscu pracy, ale również zagadnienia dotyczące odżywiania czy dbałości o formę fizyczną i psychiczną.

Tworząc miejsca zachęcające do przebywania w nich, sprzyjające kreatywności i efektywności, musimy dbać o to już od początku prac projektowych i pierwszego wbicia łopaty. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi w Europie możemy pochwalić się precertyfikatem WELL Core & Shell. To jeden z tych elementów, które sprawią, że Varso będzie miejscem naprawdę wyjątkowym, nie tylko ze względu na swoją lokalizację, skalę oraz jakość architektury


- mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu w firmie HB Reavis Poland, która jest deweloperem Varso.

Certyfikat WELL, który powstał siedem lat temu, kontroluje i ocenia za pomocą niezależnych specjalistów, budynki pod kątem aż setki zagadnień. Musi on zapewniać m.in. dobrą jakość powietrza, co osiąga się poprzez stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych o niskiej emisyjności substancji szkodliwych, dostarczanie wystarczającej ilości powietrza o odpowiedniej jakości, regularną kontrolę systemów wentylacyjnych i klimatyzacji.

Kolejny obszar to stosowanie surowych wytycznych dotyczących oświetlenia - zapewnienie optymalnego dostępu do światła naturalnego oraz sztucznego o odpowiednim natężeniu i barwie, które dopasowuje się do rytmu dobowego ludzkiego organizmu.

Wieżowiec Varso powstaje przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej. Obecnie trwają prace w podziemnej części kompleksu. Inwestycja składa się z 230-metrowego wysokościowca, który będzie najwyższym budynkiem w Polsce, oraz dwóch mniejszych budynków. Za projekt głównego obiektu odpowiada pracownia Foster + Partners, a za mniejsze biuro HRA Architekci.

W 230-metrowym wieżowcu znajdą się głównie biura wraz z tarasem widokowym. Niższe budynki oprócz pomieszczeń biurowych, oferują na parterze kryty pasaż ze sklepami i restauracjami.

Oprócz WELL, Varso powstaje też w zgodzie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na najwyższym poziomie "Outstanding".

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Janek
    Gość
    2017-09-23 08:33:53
    Jaka firma jest wykonawca zelbetow?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.