Tramwaj do Wilanowa. Jest przetarg najważniejszej inwestycji tramwajowej w Warszawie

2021.09.13

Ogłoszony został przetarg na budowę nowej trasy tramwajowej, której zadaniem będzie połączenie dzielnicy Wilanów z centrum Warszawy. Łączny koszt projektu to ponad 1 mld zł.

Już w przyszłym roku rozpocznie się budowa najważniejszej inwestycji tramwajowej w Warszawie. Tramwaje Warszawskie ogłosiły właśnie przetarg na wybór wykonawcy, który zbuduje 8-kilometrową trasę, dzięki której mieszkańcy dzielnicy dotrą do centrum w 30 minut. Inwestycja sprawia, że Wilanów stanie się trzynastą stołeczną dzielnicą, która zyska połączenie tramwajowe.

Tramwaj do Wilanowa. Jaka trasa?
W latach 2022-2023 zrealizowana zostanie nowa trasa tramwajowa w Warszawie. Tramwaj do Wilanowa rozpocznie swój bieg na ulicy Puławskiej przy ulicy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową, by następnie przebiec prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów.

Nowa trasa będzie miała dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. Druga o długości około 800 metrów, będzie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny.

Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego. Na trasie nowego tramwaju powstanie 31 przystanków wyposażonych w elektroniczne tablice informacyjne z rozkładem jazdy.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych. Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa oznacza również zakup 50 nowych tramwajów niskopodłogowych. Koszt inwestycji wraz z zakupem taboru oraz infrastruktury towarzyszącej to 1 mld 190 mln zł.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Zdziwiony
  Gość
  2021-09-14 06:11:53
  W jakim celu będzie ta odnoga przebiegająca przez ul. Gagarina?

 • Radek
  Gość
  2021-09-14 08:34:36
  Wątpię w ten podany termin (okaże się, że koszty wyższe od zakładanych). Tak czy inaczej skrzyżowania Belwederskiej z Gagarina/Spacerową oraz Belwederskiej /Sobieskiego z Dolną zostaną zablokowane totalnie.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.