Skyliner w Warszawie z krystaliczną elewacją zwieńczoną "pióropuszem"


2020.12.22
Autor: Urbanity.pl
Szklano-aluminiowa elewacja o powierzchni 35 000 metrów kwadratowych zwieńczona „pióropuszem” pokrywa warszawski wieżowiec Skyliner, którego inwestorem jest firma Karimpol Polska.

Skyliner to kolejny wieżowiec w Warszawie, który zlokalizowany jest przy Rondzie Daszyńskiego na Woli. Jest jednym z najwyższych biurowców w Warszawie. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia APA Wojciechowski, a generalnym wykonawcą jest firma Warbud.

Postępują ostatnie prace wykończeniowe na budowie wieżowca firmy Karimpol. Ciekawym elementem Skylinera jest tzw. żyletka - 195-metrowy pas z betonu architektonicznego biegnący przez całą wysokość biurowca, który niczym klamra spina wieżę od parteru aż po dach. Elewację wieżowca pokrywa krystaliczne, całkowicie bezbarwne i odżelazione szkło. Tworzące ją elementy widoczne są już od wejścia do biurowca.

Hol Skylinera, który jest wysoki na cztery kondygnacje i otoczony kolumnadą 16-metrowych słupów również jest całkowicie przeszklony. Jego wysokość sprawia, że jest najwyższym lobby biurowym w Polsce.

- Sama wysokość tej elewacji jest imponująca. Szklana ściana, nie podzielona stropami, sięga 16 metrów nad poziom posadzki. Strona zachodnia podium, dla urozmaicenia bryły osłonięta jest tzw. „podwójną skórą”, fasadą szklaną mocowaną do konstrukcji stalowej osłaniającą elewację, składającą się z okien i blachy aluminiowej - precyzuje Marcin Hoyer, z-ca kierownika budowy Skylinera, Warbud S.A.

Jednym z atutów Skylinera jest brak słupów żelbetowych w narożnikach pięter biurowych, co pozwala na swobodną aranżację przestrzeni do pracy.

Montażem elewacji biurowca zajęła się firma ELJAKO-AL. Jednym z wyzwań logistycznych wykonawcy były narożniki całoszklane o 7 różnych kątach, które ze względu na ciężar i geometrię były montowane bezpośrednio przy pomocy dźwigu wieżowego.

Charakter wieżowca na Woli nadaje tzw. „żyletka” widoczna od strony ulicy Prostej. Jest to pionowy pas wysokości 195 metrów wykonany z ryflowanych płyt betonowych, który spaja całkowicie przeszkloną strefę wejścia, skybar oraz zwieńczenie budynku tzw. „pióropusz”. Charakterystyczny element architektury Skylinera ma wysokość 20 metrów i wykonany został z żelbetu pokrytego w całości szklaną elewacją. "Pióropusz" pełni rolę latarni morskiej, widocznej nawet z bardzo odległych części miasta.

195-metrowy Skyliner oferuje 45 000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia na 34 kondygnacjach. Wiezowiec oferuje również przestrzeń handlowo-usługową i gastronomiczną oraz pięciopoziomowy parking dla 430 samochodów, który został także wyposażony w stanowiska dla 330 rowerów. Wyróżnikiem biurowca jest dwupoziomowy Skybar znajdujący się na 165 metrach wysokości.

Komentarze


 • ===
  Gość
  2020-12-23 11:45:39
  Elo elo 320

 • Ooo
  Gość
  2020-12-23 11:46:41
  Bardo jest lepszy

 • Ooo
  Gość
  2020-12-23 11:47:08
  Varso lepszy

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.