Rusza najdłużej oczekiwana inwestycja tramwajowa w Warszawie. Z Wilanowa do centrum w 25 minut


2022.08.10
Autor: Piotr Maślak
Na początku 2024 roku mieszkańcy Wilanowa dojadą do centrum Warszawy tramwajem w 25 minut. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się realizacja inwestycji o wartości prawie 700 mln zł. Tramwaj do Wilanowa to szybsza i znacznie wygodniejsza komunikacja.

W sierpniu firma Budimex rozpocznie budowę nowej trasy tramwajowej do Wilanowa - będzie to trzynasta dzielnica, która zyska takie połączenie, dzięki czemu mieszkańcy Wilanowa dojadą do centrum w 25 minut. Wzdłuż nowej trasy pojawią się drogi dla rowerów, nowe drzewa i zieleń.

Przy realizacji inwestycji o wartości 685,424 mln zł. zastosowana zostanie technologia zielonych torów o łącznej długości ponad 9 km, które obsadzone zostaną rozchodnikiem - rośliną. Przy budowie nowej trasy tramwajowej posadzone zostaną 624 nowe drzewa. Nasadzenia pojawią się przy torach i jezdniach, a także na dziewięciu peronach. Wycince poddana zostanie część drzew, która koliduje z inwestycją - są to drzewa zlokalizowane w pasie oddzielającym jezdnie wzdłuż ul. Sobieskiego.

Tramwaj do Wilanowa będzie miał na całej trasie priorytet w sygnalizacji świetlnej, czyli tzw. zieloną falę. W ramach inwestycji przebudowie poddane zostaną ulice wzdłuż torów. Kierowcy na dolnym Mokotowie będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Trzeci pas, obecnie przeznaczony dla autobusów, zostanie na odcinku od ul. Spacerowej do ul. L. van Beethovena zastąpiony wspólnym pasem tramwajowo-autobusowym. Powstaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Cztery kładki nad ulicą Sobieskiego zastąpią przejścia dla pieszych ze sygnalizacją świetlną.

Pierwsze prace budowlane rozpoczną się pod koniec sierpnia, a ich wykonawcą będzie firma Budimex, która otrzyma za realizację zadania 685,424 mln zł. Tramwaj do Wilanowa będzie gotowy w pierwszym kwartale 2024 roku.

Komentarze


 • Zenek W.
  Gość
  2022-08-10 11:40:29
  Najdłużej oczekiwana inwestycja tramwajowa? Wątpię. Długo oczekiwana to była inwestycja drogowa łącząca Górny Mokotów z Dolnym, ale się najwyraźniej przedawniło. Po prostu zapominamy o Dolnej i problem znika.

 • Tex
  Gość
  2022-08-11 13:51:29
  Całkowita głupota i wywalenie pieniędzy w błoto. Tramwaje będą wozić powietrze. Już widzę jak mieszkańcy Wilanowa zostawią samochody i będą jeździć w tym brudzie.

 • Tex
  Gość
  2022-08-14 07:57:32
  Podszywanie sie pod kogoś, słabe. Miasto powinno inwestować w metro, szczególnie tam gdzie jest bardzo duży ruch i powstają biurowce. Nowe metro powinno połączyć Towarową z Wołowską, a nie tworzyć linie tramwajowe z których nikt nie będzie korzystać. W Wilanowie jest cała masa autobusów, które jeżdżą puste.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.