Reprezentacyjna ulica w Warszawie przejdzie metamorfozę


2021.06.11
Autor: Urbanity.pl
Poznaliśmy pracownię architektoniczną, która zaprojektuje przekształcenie ulicy Chmielnej w centrum Warszawy. Jest to kolejna inwestycja realizowana w ramach ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy.

Nowa ulica Chmielna w samym centrum Warszawy to szpalery drzew, dużo zieleni oraz miejsc do wypoczynku. Całości dopełni efektowne oświetlenie. W rozstrzygniętym właśnie konkursie wybrano koncepcję pracowni RS Architektura Krajobrazu.

Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym
powiedział: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

Po obu stronach nowej ulicy Chmielnej, na odcinku od ulicy Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, znajdą się rzędy drzew. Zmiany czekają również dwa skwerki - przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. W ramach inwestycji zmieniona zostanie również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.

Z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku., która pokryta zostanie płytą granitową o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Ulica jest ważnym deptakiem, dlatego duży nacisk kładziony jest na wygodę pieszych i rowerzystów. Chmielna ma zostać dobrze powiązana z sąsiednimi placami i ulicami.

Komentarze


  • Radek
    Gość
    2021-06-11 11:54:39
    Czy tzw Nowe Centrum obejmuje też Pl.Zbawiciela? Bo tam metamorfoza jest już zasadnicza, wraz z kawałkiem Marszałkowskiej zresztą - jeden pas zamieniono na parking. Tuż obok pustawego Pl.Konstytucji.

  • ja85
    Gość
    2021-06-11 13:06:53
    Tam nie trzeba wymiany kostki. Na Chmielnej należy za to zamalować wszystkie grafitti, które powstały tam przez lata. Bez tego to będzie slums a nie reprezentatywna ulica.

  • Radek
    Gość
    2021-06-13 12:17:34
    W każdym razie Marszałkowska od Pl.Unii do Hożej czy Żurawiej wygląda coraz gorzej. Nie musi być koniecznie zielona, ale może mniej wymazana.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.