Przełomowy produkt na budowie biurowca w Warszawie


2021.08.04
Autor: Urbanity.pl
Skanska jest pierwszym deweloperem w naszej części Europy, który zastosował beton o obniżonym śladzie węglowym, którego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze.

W planach spółki biurowej Skanska jest redukcja do 2030 roku emisji dwutlenku węgla o 50 proc. w regionie CEE, a do 2045 roku firma planuje osiągnąć neutralność emisyjną.

Deweloper wraz z producentem i dostawcą materiałów budowlanych – firmą CEMEX – wprowadza na polski rynek kolejną innowację, która ma przybliżyć do realizacji tego celu.

Jest nią beton o obniżonym śladzie węglowym Vertua®, który po raz pierwszy wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 w Warszawie. Skanska będzie pierwszym deweloperem w Europie Centralnej, który zastosuje beton o obniżonym śladzie węglowym, którego emisyjność jest o średnio 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt, który wprowadzony został na rynek przez firmę Cemex wdrożony zostanie na budowie biurowca P180 w Warszawie.

Nowoczesny biurowiec powstaje w sąsiedztwie metra Wilanowska i zaoferuje około 32 000 mkw. powierzchni najmu na 15 kondygnacjach. W trakcie realizacji inwestycji, która rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, wykorzystano dotychczas prawie 3500 m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym., co pozwoliło zredukować poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42 proc.

Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019).

Skanska od lat kieruje się „zielonym” podejściem w biznesie. Jednym z jego bezpośrednich efektów są budynki zasilane w 100% poprzez odnawialne źródła energii, takie jak m.in. Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.