P180 - biurowiec XXI wieku, czyli jak oszczędzać i dbać o środowisko


2023.03.24
Autor: Piotr Maślak
Budynek biurowy P180 w Warszawie, zrealizowany przez Skanska w pobliżu stacji metra Wilanowska, generuje oszczędności energii mniejsze o niemal 48%, zaoszczędza prawie 4 miliony litrów wody rocznie i redukuje emisję CO2 o ponad 3900 ton - nie ma lepszego dowodu na to, że taki budynek może być zrównoważony" - informuje raport „Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości”, przygotowany przez ThinkCo we współpracy ze Skanska.

Warszawski biurowiec Skanska z platynowym certyfikatem LEED


Biurowiec P180 uzyskał właśnie prestiżowy certyfikat LEED Core & Shell na najwyższym poziomie - platynowym, co potwierdza jego wysoką efektywność energetyczną oraz zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Raport podkreśla również, że branża budowlana jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych, a budynki w państwach UE odpowiadają za około 40% całkowitego zużycia energii oraz 36% emisji gazów cieplarnianych związanych z jej produkcją. W związku z tym, deweloperzy biurowi mają dużą odpowiedzialność za poszukiwanie nowych, jeszcze lepszych rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie wpływu na środowisko.

Certyfikat LEED Core & Shell, który otrzymał P180, jest międzynarodowym systemem oceny budynków, uwzględniającym między innymi oszczędność energii, redukcję zużycia wody, wykorzystanie materiałów z recyklingu oraz dostęp do alternatywnych i publicznych środków transportu. Potwierdzenie wysokiej jakości budynku P180 w kategoriach zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej, jest ważnym sygnałem dla całej branży budowlanej i przyczynia się do promocji bardziej ekologicznych rozwiązań w sektorze nieruchomości.

Zrównoważony i oszczędny jak P180


W P180 zastosowane technologie i rozwiązania pozwalają na widocznie mniejsze zużycie zasobów" - tak brzmi jedno z głównych osiągnięć tego budynku. W ciągu roku zużywa on aż o 47,9% mniej energii elektrycznej, co odpowiada ilości energii pobranej przez żarówki LED świecące przez 529 milionów godzin. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, udało się zaoszczędzić 3,9 miliona litrów wody, co stanowi 390 tysięcy cyklów prania lub 31 tysięcy kąpieli w wannie. Warto też podkreślić, że dzięki inwestycji firmy Skanska, emisja CO2 została zredukowana o 3969 ton, co odpowiada zanieczyszczeniom wyemitowanym przez samochód z silnikiem benzynowym, który przejechałby 21 milionów kilometrów.

P180 był pierwszym budynkiem w tej części Europy, w którym wykorzystano niskoemisyjny beton, co pozwoliło zredukować poziom dwutlenku węgla potrzebnego do jego wytworzenia o około 42%. Do budowy użyto również materiałów z recyklingu oraz od lokalnych dostawców. Wewnątrz budynku wykorzystano drewno z certyfikatem FSC, co gwarantuje, że pochodzi ono z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a także zastosowano niskoemisyjne farby, kleje i uszczelniacze.

Budynek jest w całości zasilany z energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe, a jego efektywność energetyczna jest wpływana przez innowacyjny system BMS. Na powierzchniach najemców znajdują się urządzenia do kontroli temperatury, które posiadają specjalny znacznik w formie zielonego listka, podpowiadający, czy temperatura w pomieszczeniu jest optymalna pod kątem zużycia energii. Dzięki temu pracownicy firm, które mają swoją siedzibę w P180, mogą realnie wpływać na zmniejszenie emisji CO² do atmosfery.

W procesie certyfikacji LEED bardzo ważny jest także dostęp do alternatywnych środków transportu. W tym aspekcie P180 wyróżnia się pozytywnie - znajduje się on tuż przy metrze Wilanowska, a obok budynku znajduje się wiele przystanków autobusowych i tramwajowych. Do biurowca można też łatwo dojechać rowerem, co pozwala uniknąć dodatkowej emisji zanieczyszczeń.

P180 to nowoczesny biurowiec, który wybudowany został w latach 2020-2022 i oferuje 32 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni do pracy.

Komentarze


  • Karol
    Gość
    2023-03-25 10:20:18
    Patent Skanska na ochronę środowiska - budować biurowce, rozbierać je po 20 latach i znowu na ich miejscu budować nowe ... (Atrium, Ilmet ...)
    Skanska to taki Samsung na rynku budownictwa ... kończy się gwarancja i zaraz po tym psuje się pralka czy telefon ...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.