Polska przed Szwajcarią i Holandią, Warszawa wyprzedziła Frankfurt, Sztokholm czy Pragę [RAPORT]


2023.02.16
Autor: Bartosz Motorek
"Trudniejsza sytuacja gospodarcza na europejskich rynkach nie wszystkich napawa pesymizmem" - wynika z raportu CBRE "European Investor Intentions Survey 2023". Według badania, połowa inwestorów z rynku nieruchomości spodziewa się, że ich aktywność zakupowa i sprzedażowa wzrośnie w 2023 roku lub pozostanie na tym samym poziomie co rok wcześniej. Wśród europejskich krajów, piąte miejsce pod względem oczekiwanych zwrotów z inwestycji w nieruchomości zajmuje Polska, a wśród europejskich miast, Warszawa uplasowała się na dziewiątej pozycji, wyprzedzając m.in. Pragę czy Sztokholm.

Najbardziej pożądanym kierunkiem inwestorów nieruchomościowych w Europie jest Wielka Brytania, która wyprzedziła Niemcy. Po raz pierwszy od 2021 roku Wielka Brytania stała się krajem, wobec którego inwestorzy mają największe oczekiwania dotyczące zwrotów z inwestycji w nieruchomości. Swoją pozycję pod tym względem ugruntował także Londyn, który zajmuje pierwsze miejsce wśród europejskich stolic. W 2023 roku miasto może spodziewać się znacznie większego zainteresowania inwestorów niż inne główne europejskie miasta.

Pomimo gorszych warunków gospodarczych, z którymi mamy obecnie do czynienia, widzimy znaczne zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości w Europie wśród funduszy inwestycyjnych. Ponad połowa z nich pozytywnie patrzy na swoją aktywność zakupową i sprzedażową w 2023 roku, a trzy czwarte przewiduje, że inwestycje w nieruchomości pozostaną odporne na spowolnienie. Liczba inwestorów preferujących strategie oportunistyczne i value-add jest większa niż w poprzednich latach. Najbardziej popularnym sektorem w Europie pozostają biura, szczególnie te najwyższej klasy, oraz mieszkania na wynajem. Wielu inwestorów uważnie obserwuje rynek, poszukując okazji wynikających m.in. ze wzrostu stóp kapitalizacji
powiedział: Przemysław Łachmaniuk, dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE

Polska wśród najlepszych


Wśród krajów, do których inwestorzy nieruchomościowi będą kierować swoje kroki w 2023 roku, Polska zajęła piąte miejsce. W pierwszej czwórce, oprócz Wielkiej Brytanii, znalazły się kolejno Niemcy, Francja i Hiszpania. Nasz kraj wyprzedził m.in. Holandię, Szwajcarię, Norwegię, Irlandię i Portugalię. Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazły się Włochy. Największy skok od poprzedniej edycji raportu zaliczyła Hiszpania, która znalazła się aż o trzy miejsca wyżej.

Warszawa w pierwszej dziesiątce


W przypadku europejskich stolic, największy wzrost zainteresowania inwestorów zyskały miasta Europy Południowej. Madryt, Lizbona i Barcelona znalazły się w pierwszej dziesiątce, zajmując odpowiednio piąte i ex aequo szóste miejsce. W pierwszej czwórce, oprócz wiodącego prym Londynu, znalazły się jeszcze kolejno Paryż, Amsterdam i Berlin. Warszawa zajęła dziewiąte miejsce, zaraz za ósmą na liście Kopenhagą, wyprzedzając m.in. Frankfurt, Sztokholm czy Pragę.

Rynek nieruchomości w Europie jest cały czas w procesie poszukiwania równowagi w nowej rzeczywistości. Dlatego główne wyzwania na 2023 rok wymieniane przez inwestorów obejmują niedopasowanie oczekiwań cenowych kupujących i sprzedających, rosnące koszty finansowania i bardziej restrykcyjne warunki udzielania kredytów oraz obawy przed recesją. Mimo to większość z nich planuje pozostać aktywna na rynku nieruchomości
powiedział: Przemysław Łachmaniuk

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.