Plac Pięciu Rogów zmienił swoje oblicze. Duże zmiany dla mieszkańców Warszawy


2022.07.05
Autor: Piotr Maślak, Urbanity.pl
Do niedawna Plac Pięciu Rogów w Warszawie przecinały dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda, a wzdłuż kamienic prowadził jedynie wąski chodnik z betonową wyspą pośrodku. Obecnie ten popularny trakt spacerowy to przestrzeń pełna zieleni z pierwszeństwem pieszych i ograniczeniem prędkości dla pojazdów do 20 km/h.

Początek lipca to koniec kolejnego ważnego etapu budowy Nowego Centrum Warszawy. Dobiegła końca przebudowa Placu Pięciu Rogów, który dotychczas był rozległym skrzyżowaniem przecinającym śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej. Obecnie to otwarty zadrzewiony plac z fontanną wbudowaną w posadzkę.

Przebudowany Plac Pięciu Rogów stał się miejscem przyjaznym dla pieszych, na którym warto zatrzymać się na dłużej. Ograniczono do minimum ruch samochodów prywatnych. Na placu powstała przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe z zielonym skwerem, fontanną i licznymi ławkami.

W ramach inwestycji wyznaczono także dwa nowe naziemne przejścia dla pieszych w rejonie ulic Brackiej i Widok. Wyremontowana została cała ulica Szpitalna oraz fragment ulicy Kruczej do wysokości Alej Jerozolimskich, na którym powstały pasy rowerowe.

Na placu pojawiły się 22 klony polne o wysokości 9 metrów każde, a chodnik dookoła drzew został podwieszony. Ten popularny trakt spacerowy zyskał jednolitą posadzkę wykonaną z płyt z betonu architektonicznego, pod którymi skrywają się instalacje, takie jak m.in. system ochronny drzew, oświetlenie podkreślające nowe nasadzenia i dyskretna fontanna w posadzce zapewniająca ochłodę.

Komentarze


  • betonoza w kraju trwa
    Gość
    2022-07-07 08:52:31
    Wincej betonu kurła wasza mać!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.