Perełka architektoniczna Warszawy odzyska dawny blask. Przy pl. Trzech Krzyży powstaną luksusowe mieszkania


2023.02.01
Autor: Piotr Maślak/Wyborcza.pl
Opustoszała i w nienajlepszym stanie technicznym kamienica przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie zostanie gruntownie przebudowana. Zabytkowa kamienica Natansona, która jest perełką architektoniczną przy Nowym Świecie zaoferuje luksusowe mieszkania.

Perełka architektoniczna Warszawy


Zabytkowa kamienica Natansona u zbiegu Nowego Światu i Książęcej to jedna z najbardziej imponujących kamienic w Warszawie. Wybudowana w 1910 roku w stylu secesyjnym jest perełką architektoniczną jest największym budynkiem przy pl. Trzech Krzyży. Za jej projekt odpowiada dwójka architektów - Heppen i Czerwiński i pierwotnie była własnością rodziny Natansona. W czasie swojego istnienia przed wojną stanowiła ważny element architektoniczny na warszawskim placu Trzech Krzyży i była znana ze swojego wyjątkowego stylu, który łączył elementy neoklasycyzmu i secesji. W kamienicy znajdowały się luksusowe mieszkania i prestiżowe sklepy, takie jak jubiler czy galeria sztuki.

W czasie II wojny światowej kamienica została poważnie uszkodzona podczas działań wojennych. Po wojnie została odbudowana, ale jej pierwotny styl i wygląd uległy zmianie. Mimo to, kamienica pozostała ważnym elementem architektury na placu Trzech Krzyży i była wciąż uważana za jeden z najważniejszych budynków w mieście.

Po II wojnie światowej zabytkowa kamienica straciła część detali. Zniknęły wazy, wieńce i charakterystyczne dla secesji ornamenty roślinne. W 2019 roku budynek został przejęty przez firmę AFI Europe, która zapowiedziała, że przywróci kamienicy dawny blask i wygląd. Dodatkowo planowany remont zmieni jej funkcję z biurowej na mieszkalną.

Jak czytamy na łamach portalu "Wyborcza.pl" AFI ma już gotowy projekt budowlany i kończy tworzenie projektu wykonawczego, co powinno nastąpić w II kwartale bieżącego roku. Serwis opublikował także wstępną wizualizację nowej kamienicy Natansona. Po przebudowie elewacja budynku będzie miała kremowy kolor i ponownie pojawią się na niej ornamenty z początku XX wieku, natomiast w mansardzie zdobione okna. W ramach inwestycji odtworzone zostaną przedwojenne detale, a wnętrza poddane kompleksowej przebudowie.

Kiedy rozpocznie się remont kamienicy?


Przebudowa największej kamienicy przy pl. Trzech Krzyży ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwa od dwóch do trzech lat - pisze "Wyborcza". Po oddaniu do użytku, budynek zaoferuje luksusowe mieszkania na piętrach i lokale usługowe w parterze.

Komentarze


  • gość
    Gość
    2023-02-05 21:57:46
    Bardzo dobra decyzja. Oby wszystko się udało.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.