Nowy Dworzec Zachodni za niespełna 2 mld zł. Znamy wykonawcę inwestycji

2020.05.19

Firma Budimex zmodernizuje warszawski Dworzec Zachodni za kwotę ponad 1,9 mld zł. PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły zwycięzcę przetargu.

W ramach modernizacji Dworca Zachodniego w Warszawie wybudowane zostaną nowe perony, które dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawi się dodatkowy peron od strony ulicy Tunelowej. Wszystkie perony będą zadaszone. Na dworcu pojawią się ruchome schody i windy, które będą przystosowane do przewozu wózków i rowerów.

Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na modernizacją Dworca Zachodniego. Za kwotę ponad 1,9 mld zł inwestycję zrealizuje firma Budimex. Realizacja dworca rozpoczyna tym samym modernizację linii średnicowej. Oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą nastąpić ma w lipcu, a miesiąc później Budimex ma przystąpić do realizacji zadania.

Nowy Dworzec Zachodni to również nowe oznakowanie oraz system informacji pasażerskiej. Komunikację w obszarze stacji ułatwi pieszym kładka, która połączy Wolę i Ochotę. Wielkie zmiany czekają również przejście podziemne, które w ramach prac modernizacyjnych zostanie podwyższone i poszerzone, a także zostanie połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Dodatkowo planowane jest jego wydłużenie, tak aby można było nim dojść do peronu numer 8 przy linii obwodowej.

Dzięki nowemu układowi torów umożliwiony zostanie przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską, co pozwoli na stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno - Legionowo i Legionowo - Lotnisko Chopina. Przebudowę czeka około 30 kilometrów torów, 130 rozjazdów i sieci trakcyjnych.

Modernizacja Dworca Zachodniego w Warszawie potrwa do 2023 roku. Warszawski dworzec to obecnie największy w Polsce pod względem liczby kursujących pociągów węzeł kolejowy, z którego średnio na dobę przejeżdża około 1000 pociągów pasażerskich.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


  • Tomasz313123
    Użytkownik
    2020-05-19 22:54:11
    2020 rok a wizuajizacje jak z 2000 :v

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.