Neorenesansowa kamienica przy Nowogrodzkiej idzie do remontu


2022.08.09
Autor: Piotr Maślak
Kamienica przy ulicy Nowogrodzkiej 48, która wzniesiona została w latach 1897–1898 jest jednym z piękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury i jako jedna z nielicznych w Warszawie przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. Teraz przejdzie remont i zyska nowe oblicze.

Neorenesansowa kamienica przy Nowogrodzkiej 48 powstała jako trzypiętrowy budynek mieszkalny z poddaszem, który w 1913 roku został nadbudowany o jedną kondygnację. Kamienica bez większych zniszczeń przetrwała II wojnę światową, jednak po jej zakończeniu rozebrane zostały okazałe wystawki zdobiące szczyty elewacji.

Właśnie rozpoczął się remont fasady kamienicy, której dominującym elementem dekoracyjnym są kafelki ceramiczne, które zostaną oczyszczone i poddane zabiegom niszczącym glony i drobnoustroje. Fasada obiektu jest bogata w detale architektoniczne wykonane w całości z odlewów gipsowych. Pierwotnie był on w kolorze jasnoszarym, jednak obecnie jest on ukryty pod warstwą patyny i brudu, a detale są w niektórych miejscach uszkodzone lub całkowicie zniszczone. W ramach inwestycji konserwacji poddane zostaną ponadto balkony oraz ich bogato zdobione balustrady.

Remont kamienicy przy Nowogrodzkiej 48, który prowadzony jest etapami, dotowany jest przez m.st. Warszawa.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.