Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem. Budowa w tym roku

2018.02.22

Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstanie tuż przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony ulicy Marszałkowskiej. Przypomnijmy, że nad projektem architektonicznym pracują architekci z pracowni Thomas Phifer and Partners, a polskim partnerem biura jest pracownia APA Wojciechowski.

Inwestycja, według wcześniejszych doniesień, będzie prostopadłościanem o wymiarach 105 na na około 40 metrów. Powierzchnia budynku wyniesie około 15 000 metrów kwadratowych. Thomas Phifer, jako architekt zagospodaruje również teren pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a TR Warszawa, gdzie zaplanowano forum, które tętniłoby życiem i stałoby się miejscem działań kulturowych oraz stanowiłoby łącznik między muzeum i teatrem. W narożniku Muzeum stanie wieża o wysokości 24 metrów, która pełniła będzie wyłącznie jedną funkcję - wejścia do kina mieszczącego się pod ziemią.

Obecnie inwestor jest na etapie przygotowywania dokumentów do przetargu, który wyłoni generalnego wykonawcę. Przetarg miałby zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Według planów, rozpoczęcie inwestycji miałoby nastąpić jeszcze w tym roku. Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z nową siedzibą Teatru R, ma być gotowe w grudniu 2021 roku.

Konsorcjum ECM Group/Portico Project Management sprawuje funkcję inżyniera kontraktu. Wsparcia inżynieryjnego dla projektu udzieliło polskie biuro Buro Happold.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • esteta
  Gość
  2018-02-22 18:59:25
  Co to za buda w samym środku stolicy ?! Coś takiego to powinno się burzyć, a nie budować ! Szkaradztwo ! A jeszcze w środku będą wystawiać jakieś badziewie !

 • olol
  Gość
  2018-02-23 00:45:25
  Kto na coś takiego pozwolił. Była świetna idea odtworzenia tam historycznych pierzei, a tu takie paskudztwo...
 • Qurczako
  Qurczako
  Użytkownik
  2018-02-23 18:00:54
  Jak można pozwolić na wybudowanie tak brzydkich budowli? Te przedstawione budynki minimalistyczne kompletnie tu nie pasują. Zdecydowanie odpychający projekt, można by wykorzystać to miejsce w zdecydowanie lepszy sposób. Shame on you Thomas Phifer & Gronkiewicz-Waltz !

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.