Muzeum Sztuki Nowoczesnej z jedyną i najdroższą elewacją w Polsce

2020.02.12

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie miało elewację, której nie ma żaden budynek w Polsce. Architektem obiektu jest Amerykanin Thomas Phifer.

Na warszawskich Odolanach, firma Warbud prowadzi eksperymenty nad żelbetową elewacją Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które powstaje na placu Defilad - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Będą to gładkie matowe ściany z bardzo jasnego, prawie białego żelbetu. Konstrukcja powstała na bazie białego cementu, piasku szklarskiego, który wykorzystywany jest do produkcji szkła oraz białego barwnika.

Elewacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie gładka, jak najbardziej biała i jak najbardziej jednolita. Uzyskanie białego koloru żelbetu wymaga wielu eksperymentu. Thomas Phifer, amerykański architekt, jako wzór wskazał budynek Prada Tower w Mediolanie.

Jak podają przedstawiciele Warbudu, będzie to prawdopodobnie będzie jedyną i najdroższą betonową elewacją w Polsce.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęła się prawie rok temu. Obecnie na działce trwają prace nad częścią podziemną budynku, trwa wylewanie płyty fundamentowej. Warbud za wybudowanie obiektu otrzyma 417 mln zł.

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze


 • Tomek
  Gość
  2020-02-12 14:52:34
  Jak łatwo sprawdzić Prada Tower w Mediolanie powstała na terenach poprzemysłowych. Tam architekt nie ryzykował za wiele. Tu mówimy o projekcie definiującym centrum.

 • ay
  Gość
  2020-02-21 17:47:36
  Nie wiem na jakiej zasadzie poszło to zlecenie. Ten pan też niewiele ryzykuje, bo tutaj nikt go nie zna, a od domu daleko.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.