Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nabiera kształtów. Niebawem zyska sąsiada


2022.02.07
Autor: Urbanity.pl
Trwają zaawansowane prace budowlane na placu Defilad w Warszawie, gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wkrótce ruszy budowa również teatru TR Warszawa.

Do tej pory wykonawca zrealizował na parterze m.in. kosmetykę ścian z betonu architektonicznego i rozpoczął prace instalacyjne. Poziom 0 będzie wycofany w stosunku do wyższych pięter i przeszklony na całej wysokości kondygnacji, dzięki czemu Muzeum zyska wygodne podcienie i będzie „zapraszało” zwiedzających i zwiedzające do swojego wnętrza.

Najważniejsze przestrzenie ulokowane na parterze to galeria wystaw zmiennych (tzw. Galeria Szybkiego Reagowania, ok. 160 m2) oraz jedna z trzech sal edukacyjnych (tzw. „Małe m”, ok. 90 m2), a także audytorium, bistro, księgarnia i przestronna klatka schodowa, która łączy poziom 0 z położonymi wyżej przestrzeniami wystawienniczymi.

Ciągi sal wystawowych w powstającej siedzibie MSN-u będą przeplatane tzw. city rooms czyli „pokojami z widokiem”. W city rooms zwiedzający będą mogli odpocząć, ale także spojrzeć na Warszawę z zupełnie nowej perspektywy. Budynek Muzeum stworzy warunki do indywidualnej kontemplacji, a jednocześnie pozostanie otwarty na potrzeby licznej publiczności. Będzie też w całości wypełniony sztuką: poza galeriami ekspozycyjnymi, dzieła artystek i artystów będą również obecne w ogólnodostępnych przestrzeniach foyer czy klatki schodowej.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zlokalizowana będzie po północnej stronie placu Defilad. W gmachu znajdą się przestrzenie wystawowe, a także m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie i bistro. Projekt architektoniczny przygotowało renomowane biuro Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku. Budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej finansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Prace budowlane mają zakończyć się w grudniu 2022 roku. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud.

Pozwolenie na budowę ma również nowa siedziba TR Warszawa, która mieściła się będzie również na Placu Defilad. Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków teatralnych w Europie.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.