Metamorfoza Marszałkowskiej w Warszawie. Ulica stanie się "zielona", przyjazna pieszym i rowerzystom


2022.11.21
Autor: Monika Kiereś
Przebudowana ulica Marszałkowska w Warszawie ma być zieloną, przyjazną pieszym i rowerzystom przestrzenią publiczną. Ogłoszony został właśnie przetarg dotyczący pierwszego odcinka między ul. Królewską a pl. Bankowym.

Przebudowa ulicy Marszałkowskiej to część projektu pod nazwą Nowe Centrum Warszawy, który dotyczy przekształcenia ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Metamorfoza Marszałkowskiej już się zaczęła. Pierwsze zmiany widać po jej zachodniej stronie wzdłuż pl. Defilad, gdzie powstała droga rowerowa, wyremontowany został chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczono miejsca parkingowe. Posadzono 34 drzewa (lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’) oraz liczne krzewy i byliny. Niedawno zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie przesunięto, skrócono i osygnalizowano przejście dla pieszych.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na przebudowę pierwszego odcinka, między ul. Królewską a pl. Bankowym. W ramach inwestycji zmieniony zostanie układ jezdni, wyremontowany zostanie chodnik, uporządkowane parkowanie i wybudowana droga dla rowerów. Całość dopełni posadzenie 63 drzew. Przebudowa ma na celu umożliwienie poruszania się rowerzystom, polepszenie komfortu pieszym, a także zwiększenie miejsc z roślinnością na dwóch odcinkach – między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej.

Wykonawca przebudowy pierwszego odcinka będzie miał na realizację zadania 240 dni od momentu podpisania umowy. Nowa droga rowerowa poprowadzona zostanie między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż Marszałkowskiej obok chodnika, który zostanie wyremontowany. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze.

W ramach inwestycji uporządkowane zostanie także parkowanie na pl. Bankowym, na którym pojawi się 55 miejsc postojowych. Zniknie niewielka zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej, przy dawnym hotel Saskim, którą zastąpi część chodnika.

Poprawi się również parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.