Jest przetarg na wykonawcę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad


2018.03.27
Autor: Urbanity.pl
Najpóźniej jesienią tego roku poznać mamy wykonawcę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Właśnie ogłoszony został przetarg ograniczony na firmę, która wybuduje siedzibę instytucji na działce po północnej stronie placu Defilad.

W przetargu na wykonawcę Muzeum Sztuki Nowoczesnej mogą brać jedynie firmy z dużym doświadczeniem. Muzeum spodziewa się dużego zainteresowania firm budowlanych i zaciętej walki o prestiżowy kontrakt. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na październik br., tak aby otwarcie nowego gmachu odbyło się w grudniu 2021 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego uprawomocniło się pozwolenie na budowę, co otworzyło drogę procesowi inwestycyjnemu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie pierwsze z szeregu dużych inwestycji, które powstanie na obszarze placu Defilad.

Inwestycja o powierzchni całkowitej wynoszącej prawie 20 000 mkw., będzie dysponowała salami wystawowymi o powierzchni 4 000 mkw., salami edukacyjnymi, biblioteką, audytorium, kinem oraz kawiarnią. Zrekonstruowane zostanie również Studio Eksperymentalne Polskiego Radia z końca lat 50. Za projekt architektoniczny nowego gmachu muzeum odpowiada nowojorska pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners.

Niebawem powstanie też "plac centralny" według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy. W dalszej kolejności realizowana będzie m.in. część zachodnia kompleksu zaprojektowanego przez Thomasa Phifera z budynkiem teatru TR Warszawa o powierzchni całkowitej 15.000 m.kw. infrastruktura techniczna oraz drogowa wokół budynków wraz z parkingiem podziemnym i samym placem centralnym, na projekt którego konkurs wszedł obecnie w fazę finałową.

Komentarze


 • warsz.
  Gość
  2018-03-27 15:59:32
  Ten budynek to prawdziwa tragedia architektoniczna. Nie dopuścić do realizacji takiego projektu aby nie zepsuł tej okolicy na dekady

 • Tomasz
  Gość
  2018-03-27 23:37:43
  Popieram. Jak to zablokować? Może zbierać podpisy?

 • MONIZEM
  Gość
  2018-03-31 19:49:07
  Sztuka nowoczesna u ogromnej większości ludzi wzbudza reakcje alergiczne , więc budynek muzeum już samym swym wyglądem powinien zachęcać do zwiedzania a nie do omijania go szerokim łukiem.
  Wizualizacja jest nieprecyzyjna i enigmatyczna . Tak naprawdę nie wiemy jak naprawdę będzie wyglądała elewacja to co widzimy to bezpłciowy gniot.
  Minimalizm minimalizmem ale nie może abstrahować od funkcji , lokalizacji i otoczenia .
  Dlaczego w centrum Warszawy przy tak dużej powierzchni zabudowy i niewielkiej wysokości nie zaprojektowano dachu użytkowego

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.