Coraz bliżej nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Koniec prac konstrukcyjnych


2022.07.05
Autor: Bartosz Motorek, Urbanity.pl
Na budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się tradycyjne zawieszenie wiechy na najwyższym punkcie obiektu, co oznacza, że inwestycja ma gotową konstrukcję żelbetową.

Powstająca po północnej stronie placu Defilad nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej osiągnęła już swoją docelową wysokość. Wykonawca inwestycji zakończył prace przy konstrukcji żelbetonowej gmachu i z tej okazji zawieszona została tradycyjna wiecha na szczycie obiektu.

Budowa nowej siedziby MSN to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce, która zaprojektowana została przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Gmach na placu Defiland będzie miał gładkie matowe ściany z bardzo jasnego, prawie białego żelbetu. Będzie to prawdopodobnie jedyna i najdroższa betonowa elewacja w kraju.

Jak podaje Warbud, który jest generalnym wykonawcą inwestycji, gotowa jest już znaczna część betonowej fasady, wieża kinowa oraz monumentalna centralna klatka schodowa. Prace budowlane mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

Podstawowe informacje o Muzeum Sztuki Nowoczesnej
4-kondygnacyjna siedziba MSN będzie miała około 19 788 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej, z czego powierzchnia programowa wyniesie 10 348 mkw., a galeryjna 4574 mkw. Wejścia do muzeum zaplanowano z obydwu stron, od ulicy Marszałkowskiej oraz od strony pasażu.

W tej części muzeum znajdą się halle wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową, galeria ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny i kawiarnia. Na poziomach +1 i +3 zaplanowano główne przestrzenie wystawowe. Na każdym z tych poziomów znajdują się po dwa zespoły połączonych ze sobą galerii w północnej i południowej części Muzeum. Kondygnacja +2 zostanie zagospodarowana pod biura administracji MSN.

Inwestycja to także dwa poziomy znajdujące się pod ziemią. Kondygnacja -1 służyła będzie jako kino dla 150 osób, ale także jako sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Poziom niżej mieściły się będą pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.

Przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie przestrzeń kulturalno-wystawowa "Forum", która służyła będzie również jako połączenie pomiędzy Placem Centralnym i Parkiem Świętokrzyskim.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.