Podróżni korzystają już z nowego dworca w Kornelinie. Jest komfortowo i bezpiecznie


2022.09.20
Autor: Bartosz Motorek
W Kornelinie otwarty został kameralny dworzec kolejowy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych. Z nowoczesnego i proekologicznego obiektu mogą już korzystać podróżni.

Nowy dworzec w Kornelinie składa się z dwóch części - pierwsza to przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni z ławkami, gablotami, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów, a także systemem informacji głosowej i zegarem. Druga część dworca została zagospodarowana pod lokal na wynajem.

Pod zadaszeniem zlokalizowano również ławki dla podróżnych, a także stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Obiekt w pełni dostosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przy realizacji inwestycji zastosowano wiele rozwiązań ekologicznych, w tym panele fotowoltaiczne na dachu, które wytworzą rocznie około 2700 kWh „zielonej energii”, energooszczędne i w pełni zautomatyzowane oświetlenie, a praca całości urządzeń i instalacji na dworcu będzie nadzorowana przez system BMS (Building Management System), którego zadaniem jest m.in. optymalizacja zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej.

Zmiany widoczne są również w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Powstał parking samochodowy na 17 stanowisk, a także nowe chodniki i elementy małej architektury.

Budowa nowego dworca w Kornelinie kosztowała łącznie 5,1 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą inwestycji realizowanej formule „Projektuj i buduj” firma SKB S.A.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.