Wysokie wieżowce ze strefą kulturalną, sportową i ogromnym parkiem na południu Krakowa


2021.09.09
Autor: Urbanity.pl
Opracowana została koncepcja planu miejscowego "Nowe Miasto" w Krakowie o powierzchni prawie 700 hektarów, na którym w przyszłości wybudowane zostaną m.in. wieżowce, a także wielki park.

"Nowe Miasto" w Krakowie, które obejmie tereny Rybitw o powierzchni blisko 700 hektarów, stanie się w przyszłości miejscem, w którym zamieszkać i pracować będzie mogło nawet 100 000 krakowian. Miasto opracowało koncepcję projektu planu miejscowego dla tego terenu.

Południe Krakowa może w przyszłości stać się multifunkcyjnym terenem, na którym wybudowane zostaną wysokie wieżowce ze strefą kulturalną, sportową, szpitalną i wielkim, 65-hektarowym parkiem. Projekt „Nowego Miasta” jest jedną z trzech strategicznych inwestycji, planowanych w Krakowie. Granice "Nowego Miasta" wyznacza linia kolejowa, czwarta obwodnica oraz ulice Śliwiaka i Christo Botewa. Obecnie jest to teren magazynowo-przemysłowy, a funkcjonujący tam przedsiębiorcy będą objęci 10-letnim okresem dostosowawczym.

Założenia tego wieloletniego przedsięwzięcia będą przedstawiane przez wiceprezydenta Jerzego Muzyka podczas Kijowskiego Forum Inwestycyjnego w najbliższych dniach.

Do tej pory w Krakowie nie powstał tego typu dokument urbanistyczny, który uwzględniałby kompleksowo tyle funkcji życiowych na jednym terenie. Tereny Rybitw mają w przyszłości być samowystarczalnym miejscem, gdzie będzie można pracować, mieszkań, korzystać z rozrywki czy się zrelaksować. Na południu Krakowa będą mogły powstać 22 wysokie budynki powyżej 90 metrów, a także cztery mierzące do 150 metrów.

W związku z rozwojem tej części miasta, potrzebne są także inwestycje w układ transportowy, który będzie umożliwiał przemieszczanie się znacznej grupy osób na obszarze nowej dzielnicy. Już w obecnych przedsięwzięciach inwestycyjnych przewiduje się realizację przedłużenia linii tramwajowej z Małego Płaszowa do os. Złocień, wydłużenie ul. Domagały, przejście przez rzekę Drwinę do ul. Surzyckiego i Christo Botewa, znaczący remont wraz ze zmianą przebiegu ul. Półłanki, a także wyznaczenie sieci nowych ulic, które skomunikują wewnętrznie ten rejon miasta.

Komentarze


 • Bartix
  Gość
  2021-09-09 13:46:48
  Heh ,dzisiaj to teren przemysłowy ,buduje się nowe hale i zakłady małej produkcjii , przy tym śmierdzi z pobliskiej kompostowni. Narazie to tylko plan miejscowy .

 • Pompej
  Gość
  2021-09-10 06:53:59
  Oczyszczalnia rozsiewa wspaniały zapach, podobne garbarnia. Pobudują, zamieszkają i znów będzie problem...Do rozwiązania za środki podatników.
 • Ksawery
  Ksawery
  Użytkownik
  2021-09-10 08:38:45
  To jakaś makabra...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.