Wieżowce na południu Krakowa? Powstaje plan miejscowy tworzący nową multifunkcyjną dzielnicę


2021.03.05
Autor: Urbanity.pl
Kraków opracowuje wstępny projekt planu miejscowego "Nowe Miasto", na którym w przyszłości będą mogły powstać drapacze chmur.

Opracowywany projekt planu miejscowego obejmujący tereny Rybitw jest wyjątkowy, ponieważ dotychczas w Krakowie nigdy nie powstał tego typu dokument urbanistyczny, obejmujący tak kompleksowo tyle zróżnicowanych funkcji życiowych na jednym terenie.

Dokument powstaje w ramach strategii rozwoju miasta Krakowa do 2030 roku. W 2018 roku uchwalone zostało przez radę miasta studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, które wyznaczyły teren Rybitw i Płaszowa do przeobrażeń, rozwoju i stworzenia nowej multifunkcyjnej dzielnicy.

Chodzi o 680-hektarowy teren, który obecnie pełni funkcję magazynowo-przemysłową na południu Krakowa, gdzie granice projektowanego planu wyznaczają linia kolejowa, czwarta obwodnica oraz ulice Śliwiaka i Christo Botewa.

Według wstępnego projektu planu miejscowego „Nowe Miasto” ma w przyszłości stać się miejscem, w którym zamieszka nawet 60 000 nowych krakowian. W tej części miasta będą mogły być budowane budynki o wysokości powyżej 100 metrów, mierzące nawet 150 metrów.

Miasto w związku z tym opracowywanym projektem planu stara się aktywnie uczestniczyć w zakresie przygotowania dużego układu transportowego, który będzie umożliwiał przemieszczanie się znacznej grupy osób na obszarze nowej dzielnicy. Już w obecnych przedsięwzięciach inwestycyjnych przewiduje się realizację przedłużenia linii tramwajowej z Małego Płaszowa do os. Złocień, wydłużenie ul. Domagały, znaczący remont a nawet zmianę przebiegu ul. Półłanki, a także wyznaczenie sieci nowych ulic, które skomunikują wewnętrznie ten rejon miasta.

Komentarze


  • Roman
    Gość
    2021-03-05 14:49:03
    Najpierw niech jadą do Dubaju i zobaczą nowy świat.Projekanci niech rysują a mieszkańcy zatwierdzają a nie oszołomy z magistratu którzy zatwierdzający każde nadzienie.

  • Jo
    Gość
    2021-03-05 17:01:07
    Dlatego takie wysokie by nie czuć smrodu z oczyszczalni. Budowa ścian w korytarzu przewietrzania Krakowa na terenie bagnistym, super polityka ekologiczna miasta. Za Wisłą jest Mężyk to tu będzie Bangladesz.

  • Z_D0py_d0_buzi
    Gość
    2021-03-05 17:11:09
    Planowana zabudowa na linii zachód -wschód czyli zgodnie z różami wiatrów Utworzą się tzw kaniony przyspieszające ruchy powietrza i ułatwiające przewietrzanie, co to za bzdury w komentarzu powyżej o budowaniu ścian i terenie bagnistym ?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.