Moda na projekty mixed-use w Krakowie

2019.09.02

Eksperci Cresa Polska zwracają uwagę w raporcie „Occupier economics: Rynek biurowy w Krakowie I poł. 2019” na rosnącą wśród najemców popularność projektów typu mixed-use. Oceniają, że rynek biurowy w Krakowie mimo rosnącego wskaźnika pustostanów wciąż jest najbardziej rozwiniętym biurowym rynkiem regionalnym w Polsce.

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 16% i na koniec czerwca bieżącego roku wyniosły 1,35 mln mkw. Średnia roczna stopa wzrostu w okresie 5 lat osiągnęła poziom 16%. W pierwszej połowie bieżącego roku do użytku oddano aż 12 inwestycji biurowych o łącznej powierzchni prawie 90 tys. mkw. Wśród nowo oddanych projektów były między innymi: V.Offices (21 650 mkw., AFI Europe), Mogilska Office (12 500 mkw., Warimpex) oraz DOT Office F1 (9800 mkw., Buma).

W pierwszej połowie 2019 roku zanotowano rekordowy wolumen transakcji najmu. Wyniósł on prawie 135 tys. mkw. i był prawie dwukrotnie wyższy niż przed rokiem.

– W Krakowie dużą popularność zyskują kompleksy biurowe typu mixed use. Im większa wielofunkcyjność, która łączy w sobie strefę biurową, handlową i hotelową, tym większym zainteresowaniem cieszy się dany obiekt – mówi Karolina Słysz, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Najemcy zwracają również uwagę na to, czy ich budynek oferuje powierzchnie coworkingowe lub biura serwisowane, które umożliwiają im optymalizację własnej przestrzeni biurowej w przypadku szybkiego wzrostu zatrudnienia oraz elastyczne planowanie rekrutacji pracowników, na przykład na potrzeby realizacji konkretnego projektu – dodaje ekspertka.

Największą transakcją pierwszej połowy na krakowskim rynku biurowym było wynajęcie 16 000 mkw. przez firmę Sabre w biurowcu Tischnera Office. Natomiast firma Akamai Technologies renegocjowała i powiększyła powierzchnię w Centrum Biurowym Vinci (11 500 mkw.). Trzecią co do wielkości umową był najem 8 600 mkw. przez firmę Ailleron w Podium Park.

- Wskaźnik pustostanów znajduje się w trendzie wzrostowym głównie z powodu dużej podaży obiektów biurowych. Na koniec pierwszej połowy tego roku wyniósł on 10%, czyli był o 0,7 p.p. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska. – Natomiast absorpcja powierzchni biurowej w pierwszym półroczu wyniosła ponad 60 tys. mkw., czyli o 4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – dodaje.

Czynsze pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą 13-15,5 EUR/mkw. w centrum Krakowa oraz 10-14 EUR/mkw. w pozostałych lokalizacjach miasta.

Źródło: Cresa Polska

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.