Krakowski rynek biurowy urósł w ciągu 10 lat czterokrotnie

2018.09.13

1,16 mln mkw. nowoczesnych biur, popyt na poziomie 77 200 mkw. i 300 000 mkw. powierzchni w budowie – tak przedstawia się sytuacja na krakowskim rynku biurowym po I poł. 2018 roku. W ciągu 10 lat krakowski rynek biurowy urósł prawie czterokrotnie.

Najmocniejsza marka turystyczna w Polsce i jedna z najlepszych w Europie, świetny ośrodek akademicki, najatrakcyjniejsza lokalizacja dla inwestycji z sektora usług i zarazem drugi największy rynek biurowy w naszym kraju – o Krakowie co roku mówi się w superlatywach i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Potwierdza to między innymi doskonała kondycja lokalnego rynku biur, którą podsumowali eksperci JLL.

Co roku z dużą przyjemnością obserwujemy sytuację na rynku inwestycyjnym w Krakowie, która mimo upływu lat nadal jest więcej niż dobra. Inwestorzy szczególnie cenią nasze miasto ze względu na doskonały wizerunek w oczach na przykład obcokrajowców, bardzo dobre uczelnie wyższe i niezwykle zasobny rynek pracy. Z kolei duża dostępność specjalistów jest zasługą światowych marek, które w Krakowie inwestują. Sukces miasta jest więc systemem naczyń połączonych, gdzie jeden czynnik wpływa na drugi, a rezultatem są doskonałe wyniki ekonomiczne. Cieszymy się, że jako Krakowski Park Technologiczny aktywnie wspieramy budowanie gospodarczego wizerunku naszego miasta
- tłumaczy Justyna Czyszek, specjalista ds. obsługi inwestora z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Kraków od zawsze był najważniejszym rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą, co przede wszystkim jest zasługą dynamicznego rozwoju sektora usług biznesowych. Na koniec I półrocza 2018 zasoby biurowe w Krakowie sięgały 1,16 mln mkw.

Wzmożone zainteresowanie Polską ze strony inwestorów z branży usług obserwujemy już od dekady, a ze względu na doskonałą markę turystyczną i świetne ośrodki akademickie Kraków od początku znajdował się na celowników firm BPO/SSC oraz IT. Potwierdzają to dane ABSL, stolica Małopolski jest największą lokalizacją dla centrów usług w Polsce. Firmy z tej branży, a są wśród nich tacy giganci jak ABB, Capgemini, HSBC, IBM, Lufthansa, Motorola, Shell i State Street, zatrudniają już 64 000 osób
- tłumaczy Dorota Gruchała, dyrektor biura JLL w Krakowie, które w tym roku obchodzi swoje 10. urodziny.

Rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na znakomitą kondycję rynku biurowego.

Tempo rozwoju krakowskiego rynku jest imponujące. W ciągu dekady podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście urosła aż czterokrotnie. W 2008 r. firma, która szukała biura o powierzchni 1 000 mkw. lub więcej miała do wyboru jedną opcję. Dziś to prawie 30

dodaje Dorota Gruchała.

Popyt i podaż

Po świetnym 2017 roku, kiedy całkowity popyt wyniósł 201 000 mkw. (czyli o 7% więcej niż w 2016 r.), w I połowie tego roku zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Krakowie osiągnęło 77 200 mkw. i stanowiło 29% całkowitego popytu na rynkach regionalnych. Największe umowy w tym okresie podpisały firmy State Street, BGŻ BNP Paribas, Narodowe Centrum Nauki i Amway.

Cały czas obserwujemy wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi w Krakowie, o czym świadczy wysoka aktywność budowlana w mieście. Aktualnie w budowie znajduje się 300 000 mkw. biur, z czego 23% jest już zabezpieczonych umowami przednajmu. Szacujemy, że w całym 2018 na rynek może trafić prawie 190 000 mkw., czyli porównywalnie z rekordowym 2017 rokiem.

dodaje Dorota Gruchała.

Pustostany i czynsze

Od 2012 r. poziom pustostanów utrzymywał stałą wartość 5-6% (żadne inne miasto w Polsce nie mogło poszczycić się takim wynikiem). Rekordowy poziom nowej podaży w 2017 r. doprowadził do wzrostu się tego wskaźnika, natomiast w I poł. 2018 roku powrócił na ścieżkę spadku za sprawą stopniowej absorpcji nowej powierzchni. Obecnie poziom pustostanów w Krakowie wynosi 9,3%.

Przez ostatnie pięć lat najwyższe stawki transakcyjne w Krakowie utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Obecnie najwyższe stawki znajdują się w przedziale 13,5-14,6 € / mkw. / miesiąc, a przeciętne w przedziale 13,0-13,6 € / mkw. / miesiąc.

Źródło: JLL

Komentarze


 • Kamil
  Gość
  2018-09-13 17:37:06
  Kraków cierpi moim zdaniem na syndrom Berlina - za mało wieżowców jak na tak ważne miasto! :)
  O ile w przypadku tego drugiego jest wyjaśnienie historyczne (mur) to tego przypadku nie rozumiem. W prawdzie wraz z budową osiedla Orlińskiego dorównał od Wrocławowi, ale nadal brakuje mu nieco do Łodzi, która ma podobną ilość mieszkańców. Niby rozumiem, że Łódź to długa historia przemysłu i 3-cia największa aglomeracja w Polsce, ale Kraków to przecież stolica 4, najpotężniejszego gospodarczo województwa naszego kraju.

 • PISul
  Gość
  2018-09-13 18:41:49
  Krakowski i Rzeszowski rynek biurowy urósł w ciągu 10 lat czterokrotnie, właściwie w Rzeszowie widać jeszcze wiekszy postęp na rynku biurowym a do tego w Rzeszowie powstają wieżowce a w Krakowie nie

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.