Kraków: Trwa przetarg na budowę kładki nad Wisłą pomiędzy Kazimierzem a Ludwinowem


2023.03.10
Autor: Bartosz Motorek
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na budowę kładki nad Wisłą, która połączy bulwar Inflancki z bulwarem Wołyńskim. Kładka Kazimierz – Ludwinów będzie miała długość około 130 metrów, szerokość prawie 14 metrów i będzie w najwyższym punkcie wysoka na blisko 16 metrów.

Przeprawa zapewni wygodne połączenie dla pieszych i rowerzystów, a co ważne, będzie omijać istniejące mosty drogowe. To z pewnością ułatwi życie mieszkańcom i skróci czas dojazdu pomiędzy obszarami miasta zlokalizowanymi po przeciwnych stronach rzeki.

Co ciekawe, budowa kładki ma również przyczynić się do zwiększenia wykorzystania walorów Wisły oraz jej bulwarów. Tereny sąsiadujące z nową przeprawą staną się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, a sam projekt miał żmudne i czasochłonne przygotowania oraz uzyskanie wszelkich zgód administracyjnych i zapewnienie finansowania.

Termin składania ofert przetargowych upływa 18 kwietnia, a sama realizacja inwestycji potrwa około 26 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Choć szacuje się, że koszty budowy wyniosą około 100 mln złotych, dokładne koszty poznamy po otwarciu ofert przetargowych. Jednak warto zauważyć, że rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 65 mln złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Kładka Kazimierz – Ludwinów realizowana jest według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak i będzie składać się z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w masywnych żelbetowych podporach oraz środkowego pomostu widokowego.

Warto również wspomnieć, że w tym roku planowane jest otwarcie kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Grzegórzkami a Zabłociem. To kolejny projekt, tym razem realizowany we współpracy Gminy Kraków i PKP PLK SA, który ma ułatwić codzienne przemieszczanie się mieszkańcom. Przeprawa ma być dostępna już w czerwcu, co jest świetną wiadomością dla wszystkich zainteresowanych.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.