Kraków regionalnym liderem. Rekordowa ilość powierzchni biurowej w budowie

2019.03.27

W ubiegłym roku w Krakowie do użytku oddano 155 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Łączny popyt brutto ukształtował się na poziomie 209 tys. mkw. Połowę wszystkich kontraktów stanowiły nowe umowy.

Kraków jest drugim po Warszawie co do wielkości centrum biurowym w Polsce. Na koniec 2018 roku zasoby tego rynku przekroczyły 1,2 mln mkw. Budynki ukończone w ciągu ostatnich pięciu lat stanowią ponad 50% istniejącej podaży.

Stolica Małopolski jest również liderem wśród miast regionalnych pod względem ilości powierzchni biurowej w budowie. Obecnie w fazie realizacji z planowanym terminem oddania na lata 2019-2020 pozostaje 271,5 tys. mkw.

Nowe obiekty powiększyły zasoby biurowe głównie w południowo-zachodniej części miasta (niemal 47 tys. mkw.), północno-wschodniej (37,5 tys. mkw.) oraz północno-zachodniej (26,9 tys. mkw.). Najwięcej biur znajduje się obecnie w strefie południowo-wschodniej (26,8%), natomiast najmniej w strefie centralnej (11%).

Niesłabnący popyt
Rok 2018, podobnie jak 2017, odznaczał się wysoką aktywnością najemców. Łączny popyt brutto ukształtował się na poziomie 209 tys. mkw. Największy udział wśród wszystkich kontraktów miały nowe umowy (50%), renegocjacje stanowiły 34% całości, a ekspansje i projekty na użytek właścicieli wyniosły odpowiednio 13% oraz 3%. Na etapie budowy najemcy wynajęli ponad 46 tys. mkw. Zdecydowanym liderem był sektor IT i telekomunikacji, który odpowiadał za 35% wolumenu. Sektory finansowy oraz produkcji wynajęły odpowiednio 22% i 12%.

— W roku 2018 Colliers International, reprezentując wyłącznie najemców na rynku biurowym w Krakowie, zamknął aż 29 różnych transakcji, co jest najlepszym wynikiem wśród doradców na lokalnym rynku. Różnorodność i złożoność procesów, w których mieliśmy okazję wspierać naszych klientów, pokazują, że krakowski rynek biurowy niezmiennie się rozwija i jest w stanie sprostać potrzebom najbardziej wymagających firm. Do grona naszych klientów należą zarówno międzynarodowe korporacje, mające w Krakowie centra BPO, SSC, R&D i ITO, jak i polskie firmy z branży IT oraz startupy — mówi Anna Galicka-Bieda, partner, dyrektor regionalna Colliers International w Krakowie.

Krakowski zespół Colliers International wspierał także swoich klientów w najmie powierzchni w przestrzeniach coworkingowych, doradzając w 2018 roku w transakcjach na ponad 400 stanowisk pracy.

— Duża liczba operatorów oferujących biura serwisowane oraz zmieniające się potrzeby firm w Krakowie sprawiają, że klienci coraz częściej decydują się na najem tego typu powierzchni. Ich największym atutem jest bez wątpienia elastyczna długość najmu i swobodne zwiększanie lub redukcja wynajmowanej przestrzeni. Jest to doskonała alternatywa dla firm czekających na swoje docelowe biuro oraz klientów, którym na początkowym etapie rozwoju trudno jest oszacować jak szybko ich biznes będzie się rozwijał — mówi Adam Florczyk, associate w krakowskim biurze Colliers International.

Mniej pustostanów, stabilne czynsze
Na koniec 2018 r. współczynnik pustostanów na krakowskim rynku biurowym obniżył się o 1,2 p.p. w porównaniu do IV kw. 2017 r. i wyniósł 8,6%. Powodem był, podobnie jak w 2017 r., wysoki popyt na biura oraz wyraźnie niższa niż w 2017 r. nowa podaż. Eksperci firmy Colliers prognozują, że w najbliższych kwartałach wskaźnik pustostanów może wzrosnąć wraz z kolejnymi projektami oddawanymi do użytkowania.

Czynsze za powierzchnię biurową utrzymują się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. W nowoczesnych projektach klasy A najemcy muszą miesięcznie zapłacić od 13,2 do 15,5 euro za mkw. W starszych budynkach stawki wynoszą 10-13 euro za mkw. miesięcznie.

Źródło: Colliers International

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.