Kraków: Nowy szkieletor

2010.06.15

Powstał nowy projekt dokończenia wieżowca, popularnie nazywanego "szkieletorem", który od ponad 30 lat straszy swym wyglądem przy rondzie Mogilskim.

Jak udało się nam ustalić, autorem nowej koncepcji zagospodarowania obiektu jest krakowski architekt Marek Dunikowski. Jego wizja ma być przedstawiona podczas dzisiejszej konferencji w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych. W firmie GD&K, która jest mniejszościowym udziałowcem przedsięwzięcia (większościowym jest firma Verity Development związana z funduszem arabskim) do czasu prezentacji nie chciano zdradzić tajemnicy nowego wyglądu obiektu.

Pewne jest jednak, że będzie się on różnił od poprzedniej koncepcji stworzonej przez niemieckiego architekta Hansa Kollhoffa. Jego koncepcja pierwotnie zakładała zwieńczenie wieżowca kopułą. Na to nie było zgody i ostatecznie zaplanowano obiekt większy od obecnego o około 10 m, a więc mierzący 102,5 m, który miał pełnić funkcje hotelowo-biurowe. Inwestor otrzymał decyzję o warunkach zabudowy, która została zaskarżona przez ekologów, uważających, że budynek nie powinien już urosnąć. Odwołanie ekologów rozpatruje Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Nowa koncepcja jest zgodna z wytycznymi urbanistycznymi i konserwatorskimi i na jej wprowadzenie nie trzeba procedować nowej "wuzetki". Zmiana koncepcji ma wręcz przyspieszyć inwestycję. Dziś inwestor zapewne poda wstępny harmonogram realizacji.
Źródło: dziennik.krakow.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.