Inwestycja Angel Green w Krakowie już w realizacji

2021.03.30

Rozpoczęła się budowa długo zapowiadanej inwestycji Angel Green w Krakowie, której realizację próbował wstrzymać Szpital Miejski imienia Gabriela Narutowicza. Ostatecznie deweloper przystąpił do budowy osiedla.

Angel Green w Krakowie ma być według zapowiedzi dewelopera innowacyjnym i ekologicznym kompleksem mieszkań oraz części usługowej. Na niezagospodarowanych terenach poprzemysłowych powstać ma nowoczesne budownictwo, które łączyło się będzie w spójny sposób z bogatą roślinnością.

W 10-piętrowym budynku wielorodzinnym zaplanowano 165 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 25 do 107 metrów kwadratowych i układach 1,2,3 i 4-pokojowych. Inwestycja zaoferuje zarówno podziemne jak i naziemne miejsca postojowe dla swoich mieszkańców.

Wraz z końcem marca na działce przy ulicy Prądnickiej w Krakowie rozpoczęto prace ziemne w oparciu o prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę z 2008 roku oraz pozwoleniu zamiennym z dnia 15 lipca 2019 roku. Budowa osiedla miała rozpocząć się już wcześniej, jednak władze Szpitala Miejskiego imienia Gabriela Narutowicza zwróciły uwagę, że realizowana inwestycja koliduje z korytarzem nalotu śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lądowisko. Problem wziął się stąd, że projekt lądowiska z 2012 roku, zamówiony wówczas przez Dyrektor szpitala, błędnie pominął trwającą obok budowę.

Jedynym rozwiązaniem tej sprawy jest delikatna korekta obecnej trasy nalotu śmigłowców. LPR – jako jedyny użytkownik lądowiska – potwierdziło bowiem, że możliwe jest wykonanie prostej korekty nalotu i zaakceptowało koncepcję dewelopera. Warto jeszcze zauważyć, że obiekt wymaga gruntownej modernizacji, a firma Angel Poland Group zaproponowała, że na swój koszt wykona wartą ponad pół miliona złotych przebudowę, która dostosuje lądowisko do nowych przepisów.

Propozycja inwestora spotkała się z odmową Dyrektor Szpitala, która uzasadniała to m.in. potrzebą ochrony interesu dwóch właścicieli innych kamienic, znajdujących się na nowej trasie nalotu. Jak ustalono - właściciele tychże kamienic od 2008 roku podejmowali liczne działania ukierunkowane na zablokowanie inwestycji. Kolejne - liczone w dziesiątkach - pisma, sprzeciwy, donosy, odwołania do poszczególnych organów sukcesywnie były odrzucane i umarzane, uznając w pełni prawo właściciela do prowadzenia inwestycji. Wówczas zainterweniowała Dyrektor Szpitala. Jak się okazało, jednym z właścicieli kamienicy jest mąż osoby zajmującej w szpitalu stanowisko kierownicze.

- Pomimo naszych wielomiesięcznych starań oraz propozycji całościowego sfinansowania przebudowy lądowiska - dostosowania go do nowych obowiązujących przepisów i zmiany trasy nalotu - dyrektor szpitala w wyniku indywidualnej decyzji odrzuciła tę propozycję. To nas zaskoczyło, tym bardziej, że w całym procesie mediacji bardzo ważną rolę odegrał zastępca prezydenta Jerzy Muzyk, który do końca starał się znaleźć dobre i uczciwe rozwiązanie tej sprawy. Obecnie wszystko wskazuje na to, że koszt przebudowy poniesie budżet Krakowa oraz podatnicy, co stawia władze miasta w bardzo trudnej sytuacji. Mówimy tu o kwocie około pół miliona złotych – podkreśla Marcin Kaznowski, Dyrektor Techniczny Angel Poland Group.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Ed
  Gość
  2021-03-30 10:03:42
  Nie rozumiem decyzji dyrekcji szpitala, szczególnie że na propozycję zmian zgodziło się LPR, a oni myślę są najważniejszą stroną w tym sporze.

 • Tomo
  Gość
  2021-03-30 11:20:07
  Krążą plotki, że tam może iść o jakieś prywatne zatargi, i to by tłumaczyło postawę dyrekcji szpitala. Nie wyobrażam sobie sytuacji, jakby np. firma zajmująca się remontami zgłosiła się do szpitala, że za darmo wyremontują im lądowisko, a oni powiedzieli "nie".

 • żabiniec
  Gość
  2021-03-30 13:09:27
  Było kiedyś podane że szpital odwołał się do generalnego inspektora nadzoru budowlanego i że zawieszono pozwolenie na budowę do czasu decyzji. Czy to oznacza że decyzja inspektora była na korzyść dewelopera?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.