Gotowa nowa hala sportowa w Krakowie z tarasem na dachu i kinem plenerowym. Zobacz zdjęcia


2023.01.17
Autor: Monika Kiereś
Mieszkańcy Krakowa mogą już korzystać z nowej hali sportowej przy ulicy Lipińskiego, która właśnie została oddana do użytku. Inwestycję wyróżnia kino plenerowe na dachu, biblioteka czy ścianka wspinaczkowa. Zobacz zdjęcia wnętrz hali.

Nowa hala sportowa w Krakowie zlokalizowana jest na działce przy ulicy Lipińskiego 2, przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151. Oddaną do użytku inwestycję z ramienia Gminy Miejskiej Kraków nadzorował Zarząd Infrastruktury Sportowej. Projekt architektoniczny to zasługa Pracowni Projektowej ARP Manecki.

Znajdująca się wewnątrz hala sportowa o wymiarach 22 x 44 m dysponuje pełnowymiarowym boiskiem do gry w siatkówkę i koszykówkę, które można podzielić na mniejsze części. Oświetlenie i nagłośnienie hali zostały dostosowane do podziału na trzy części. W celu dobrego doświetlenia hali, budynek przykryto dachem szedowym, zwanym też dachem zębatym.

Wyróżnikiem nowej hali jest wielofunkcyjny taras, który może służyć jako kino plenerowe, mini bibliotekę na powietrzu zadaszoną pergolą oraz skrzynie z roślinami. Ponadto na tarasie można zorganizować zajęcia lekcyjne. W budynku znajduje się też ścianka wspinaczkowa wysoka na dwie kondygnacje ze specjalnym przeszkleniem do sali fitness. W holu głównym natomiast zaprojektowano perforowaną, drewnianą okładzinę z klockami, które dzieci mogą układać właśnie na ścianie.

Wewnątrz hala utrzymana jest w surowym, ale bardzo estetycznym stylu. - Bardzo zależało nam, aby ta przestrzeń nie była infantylna ani przesadnie kolorowa lecz spójna i nowoczesna, nie przysparzająca dzieciom zbędnych bodźców. To dodatkowy element edukacji architektonicznej dla uczniów - tłumaczy Weronika Krauze, architektka z Pracowni Projektowej ARP Manecki.

Elewacja hali podzielona została na dwie części - sportowa, która pokryta jest białą blachą perforowaną w dwóch rozmiarach oczek oraz socjalna - wykonana z drewnianych paneli. W ramach realizacji inwestycji zagospodarowany został również teren wokół hali, gdzie wyremontowano istniejące boisko do gier zespołowych, powstały bieżnia i skocznia do skoków w dal oraz plac zabaw. W tej części kompleksu znajduje się też siłownia zewnętrzna, ścieżka edukacyjna dla najmłodszych, miejsce do gry w szachy, scrabble i elementy małej architektury. Całość uzupełniona została o parking samochodowy.

Skład zespołu autorskiego:
ARP Manecki Architekci sp. z o.o.
Projektant Generalny: dr inż. arch. Mateusz Manecki
Projektant Architektury: mgr inż. arch. Weronika Krauze
Współpraca Projektowa: mgr inż. arch. Irena Sojka
Sprawdzający: mgr inż. arch. Bartosz Falkowski
Architektura wnętrz: mgr inż. arch. Weronika Krauze
Konstrukcja: dr inż. Jarosław Zdeb, mgr inż. Damian Wójcik
Instalacje elektryczne: mgr inż. Stanisław Mazur
Instalacje sanitarne: mgr inż. Sławomir Gubała

Inne wiadomości o Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151, "ARP" Manecki

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.