Duże podwyżki cen nowych mieszkań w Krakowie


2021.05.27
Autor: Emmerson Evaluation
Mieszkania na krakowskim rynku pierwotnym podrożały w 2020 r. o 13% w skali roku, co jest najwyższym wynikiem wśród największych polskich aglomeracji, analizowanych w raporcie Emmerson Evaluation.

Mediana ceny mkw. nowego mieszkania wyniosła już niemal 10 tys. zł, natomiast lokale z drugiej ręki podrożały o 8% osiągając poziom 8 tys. zł/mkw. - wynika z raportu Evaluer Index 2021. Według jego autorów rok 2021 przyniesie kolejne podwyżki.
W 2020 r. w Krakowie, mimo pandemii, utrzymała się hossa na rynku mieszkaniowym i to zarówno na pierwotnym, jak i wtórnym. W porównaniu do rok do roku wzrósł całkowity poziom oferty, a liczba nowo wprowadzonych mieszkań utrzymała się na stałym poziomie. Mediana ceny wynosząca 9,8 tys. zł/mkw. plasuje stolicę Małopolski na podium miast z najwyższymi cenami nowych mieszkań w Polsce. Przed nią znajdują się już tylko Sopot z medianą ceny mkw. wynoszącą 16,7 tys. zł i Warszawa ze stawką 10,8 tys. zł/mkw.

Na rynku pierwotnym podwyżki sięgały nawet 16%
Największe wzrosty cen eksperci Emmerson Evaluation odnotowali w Śródmieściu, gdzie mediana ceny mkw. w ciągu roku wzrosła o 16% do poziomu 11,6 tys. zł. W tym obszarze pojawiło się najmniej inwestycji deweloperskich. Niezmiennie od lat najdroższe pozostaje Stare Miasto, gdzie ze względu na charakter miejsca powstają przede wszystkim kameralne inwestycje o charakterze apartamentowym.

Na drugim miejscu pod względem cen znalazła się Krowodrza, gdzie za mkw. nowego mieszkania trzeba było zapłacić 9,8 tys. zł (wzrost o 12% r/r). W tej dzielnicy szczególnie rozwijają się obszary Prądnika Białego i Bronowic. Najdroższe inwestycje zanotowano w obszarze Zwierzyniec, gdzie średnio za mkw. mieszkania deweloperzy oczekiwali 13,5 tys. zł.

- Nieco taniej było na Podgórzu, gdzie lokale osiągnęły ceny 8,7 tys. zł/mkw, notując niemal równie wysoki wzrost w skali roku co w Śródmieściu - o 15%. Najwięcej nowych inwestycji powstało w obszarze Podgórze i Dębniki. Szczególnie drogie inwestycje były zlokalizowane w rejonie Starego Podgórza, które bezpośrednio przylega do Starego Miasta. Ceny mieszkań w tym obszarze zaczynały się od 12 tys. zł/mkw. – wylicza Robert Korczyński, Członek Zarządu Emmerson Evaluation. Najtaniej w Krakowie było natomiast w Nowej Hucie, gdzie mediana ceny wzrosła w 2020 r. o 11% do poziomu 8,4 tys. zł/mkw. Jedne z droższych inwestycji w tej delegaturze znajdowały się w rejonie Czyżyny, w obrębie ulic Lema i Życzkowskiego. Za mieszkania w tym obszarze trzeba było płacić średnio 10 tys. zł/mkw.

Jak dodaje ekspert, w ubiegłym roku w delegaturach Krowodrze i Podgórze realizowanych było najwięcej nowych projektów deweloperskich.

Mieszkania z drugiej ręki podrożały od 6% do 11%
- Dobra sytuacja na rynku pierwotnym wpłynęła korzystnie na rynek wtórny. Największy wzrost cen – o 11% w skali roku - odnotowano w delegaturze Nowa Huta. Pomimo dużych podwyżek ta dzielnica pozostała najtańszą lokalizacją z medianą ceny mkw. na poziomie 7 tys. zł. Ze względu na różnorodność tej delegatury struktura transakcji była bardzo zróżnicowana. Mieszkania w najlepszych lokalizacjach sprzedawane były nawet za 9 tys. zł/mkw. W granicach 6-7% wzrosły ceny w Krowodrzy i Podgórzu, osiągając mediany cen za mkw. w wysokości 8,5 tys. zł i 7,8 tys. zł. Najdroższe od lat w Krakowie pozostaje Śródmieście, gdzie mediana ceny mkw. lokali z rynku wtórnego osiągnęła według naszych analiz poziom 9 tys. zł (wzrost o 8% r/r) – wymienia Robert Korczyński.

Zdaniem ekspertów Emmerson Evaluation w perspektywie najbliższego roku można się spodziewać kontynuacji wzrostów cen mieszkań. Według prognoz z raportu Evaluer Index 2021 podwyżki na rynku mieszkań w największych miastach w Polsce mogą wahać się między 3-8%, a popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów.

Komentarze


  • Ksawery
    Gość
    2021-06-02 14:35:57
    To pewnie dlatego sprzedaż developerom tak bardzo spadła.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.