Za 30 mln zł powstanie Kamienica Wielkich Łodzian na pl. Wolności

2021.02.23

Pokoje łódzkiej burżuazji czy nowoczesna sala seminaryjno-widowiskowa i miejsce dla Panteonu Wielkich Łodzian - tak wyglądała będzie Kamienica Wielkich Łodzian przy pl. Wolności 2.

Rozstrzygnięty został konkurs na pierwszy etap remontu zabytkowej kamienicy przy pl. Wolności 2 w Łodzi. Zakład ogólnobudowlany Michała Szymczaka za kwotę 1,65 mln zł zrealizuje prace zapisane w umowie. Urząd Miasta Łodzi podzielił remont obiektu na kilka etapów.

Modernizacja kamienicy przy pl. Wolności 2 będzie jednym z najdroższych remontów miejskich budynków w ostatnich latach. Całkowity koszt inwestycji to około 30 mln zł. W odnowionym obiekcie znajdzie się Kamienica Wielkich Łodzian.

W pierwszym etapie wyremontowana zostanie elewacja i prześwity bramowe oraz pojawią się odrestaurowane detale architektoniczne i sztukaterie, nowe okna i balkony.

Cały remont zakończyć ma się do 2023 roku, a frontowy budynek wraz z oficynami stanie się Kamienicą Wielkich Łodzian. Na parterze zaplanowano kawiarnię bądź cukiernię. Pierwsze piętro to pokoje łódzkiej burżuazji z przełomu XIX i XX wieku, natomiast poddasze stanie się nowoczesną salę seminaryjno-widowiskową i miejscem dla Panteonu Wielkich Łodzian. Odnowiony prześwit bramowy posłuży jako przestrzeń do prezentacji historii kamienicy i pl. Wolności.

Prześwitem bramowym będzie można dostać się także do odnowionego pasażu Róży, którego rozbudowa zakończy się wiosną.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Irena
  Gość
  2021-02-24 16:27:26
  Chyba wolałabym równe chodniki i ulice bez dziur na początek.

 • BP
  Gość
  2021-02-25 14:27:53
  Jest takie miasto partnerskie dla Łodzi- Lyon.
  Tam w latach 70 była bieda, takie nasze Hiroszimy z Zachodniej itp. duża przestępczość, narkotyki. Postanowiono wtedy to miasto całkowicie rewitalizować. Trwa to jeszcze do dziś. Wg mnie wypadło to znakomicie. Budynki, drogi, chodniki, komunikacja, ruch samochodowy, nowe centrum, takie uspokojone bym powiedział, b.przyjazne miasto, Zieleń, ale zadbana! nawet na każdym skwerku. Drzewa duże, dorodne. Aby do tego ładnego doprowadzić zajęło to miastu ok 30 lat. Coś mi się wydaje, że Łodzi zajmie to ze 100lat. Nie mam pretensji, że jesteśmy biedniejsi, wojna, komuna, wchodzący kapitalizm, teraz covid, dużo złego narobiły. Jednak tempo i organizację zmian, zapowiedzi, oraz dbałość o mieszkańców warto b. znacznie przyspieszyć i poprawić. Dobrze, że w Łodzi sporo się zmienia na dobre, ładniejsze, ciekawsze, ale jak widać na co dzień czasami to słabo idzie. To są sprawy w naszym zasięgu i możliwe do realizacji.
  Daję nam, więc 50 lat, proponuję na początek zsynchronizujmy zegarki ;)

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.