Wyburzyli dawne zakłady Pollena Ewa w Łodzi. W miejsce dawnej zabudowy ruszyła budowa nowego osiedla


2023.03.30
Autor: Piotr Maślak
Zniknęły budynki dawnych zakładów Pollena Ewa przy ul. 6 Sierpnia 15/17 w Łodzi. Nowy właściciel w miejsce wyburzonej zabudowy postawi nowe osiedle na ponad 450 mieszkań. Pierwsze prace budowlane już się rozpoczęły.

Pod koniec września 2022 roku rozpoczęły się wyburzenia dawnych zakładów Pollena Ewa przy ul. 6 Sierpnia 15/17. Dawna zabudowa już zniknęła, a na działce pojawił się ciężki sprzęt. Rozpoczęła się budowa nowego osiedla Grupy Murapol.

Historia zakładów Pollena Ewa przy ul. 6 Sierpnia


W 1880 roku wzniesiono pierwsze budynki przy ulicy 6 Sierpnia 15/17, które pierwotnie były przeznaczone dla parowej przędzalni wełny. Według doniesień z bloga "baedeker łódzki", po tragedii pożaru w 1924 roku, w którym zginęło trzech strażaków, niektóre budynki zostały przekształcone w przędzalnię, natomiast w pozostałych zaczęła działać niewielka fabryka mydeł Hugo Güttela. Po zakończeniu II wojny światowej taż fabryka przekształciła się w znany producenta kosmetyków Pollena Ewa.

Produkcja fabryki rozpoczęła się od wytwarzania mydeł i wód kolońskich, a z biegiem czasu poszerzyła swoją ofertę o pudry, szampony i emalie do paznokci. Jak wynika z wpisu na blogu, w 1939 roku Fabryka Kosmetyków Ewa była jedyną istotną wytwórnią kosmetyków na obszarze łódzkiego regionu, oferującą aż 17 różnych rodzajów mydła toaletowego.

W 1951 roku fabryka przeszła w ręce państwa i działała pod nazwą Fabryka Kosmetyków Ewa. Dwadzieścia lat później, jako część Zjednoczenia Przemysłu Chemicznego Pollena, zmieniła swoją nazwę na Pollena-Ewa i pod tą nazwą funkcjonowała przez kolejne lata.

Murapol z nowym osiedlem


Ogólnopolski deweloper wybuduje na działce trzy 7-kondygnacyjne budynki wielorodzinne, w których znajdzie się łącznie 457 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i rozkładach. W parterze dwóch obiektów zaplanowano przestrzeń pod 19 lokali handlowo-usługowych. Każdy lokal mieszkalnych posiadał będzie na wyposażeniu m.in. filtry antysmogowe. Natomiast Home Management System pozwoli na korzystanie w mieszkaniach z rozwiązań smart home, w tym np. zdalne sterowanie mediami. Przyszli mieszkańcy osiedla będą mieli do dyspozycji także stacje do ładowania aut elektrycznych oraz stojaki rowerowe.

Komentarze


 • E57
  Gość
  2023-03-31 13:32:04
  Co z palacykiem

 • Adm
  Gość
  2023-04-01 09:50:05
  Pollena Ewa kilka ładnych lat temu przeniosła się do Zelowa. Ciekawe, czy nadal w Zelowie funkcjonuje?

 • Jago
  Gość
  2023-04-01 10:00:36
  Pałacyk przerobią na stróżówkę albo wjazd do podziemnego parkingu.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.