Przebudowa Placu Wolności w Łodzi droższa od zakładanego budżetu. Co dalej z inwestycją?

2021.09.24

Przeprowadzona została aukcja elektroniczna mającą wyłonić firmę, która przebuduje Plac Wolności w Łodzi. Miasto planowało przeznaczyć niecałe 15 mln zł., a najkorzystniejsza oferta wynosi ponad 35 mln zł.

Remont Placu Wolności to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji w Łodzi w ramach programu rewitalizacji. W ubiegłym tygodniu otwarte zostały oferty na wykonanie tej inwestycji. Najniższą złożył Budomal (43,37 mln zł). Dalej były firmy: Budimex (54,75 mln zł), Strabag (57,98 mln zł) oraz Trakcja (79,95 mln zł).

Dziś natomiast została przeprowadzona aukcja elektroniczna, która miała pozwolić określić ostateczną wartość projektu. Wygrała firma Trakcja z Warszawy z kwotą 35 410 881,00 PLN brutto. Miasto planowało przeznaczyć na przebudowę Placu Wolności 14 479 346,34 ml złotych, dlatego wystąpi do Rady Miejskiej o zwiększenie funduszy na tę inwestycję. Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jak wygląd będzie przebudowany Plac Wolności w Łodzi?

Nowy Plac Wolności ma być przestrzenią publiczną na miarę XXI wieku, oazą zieleni, która jednak nie straci walorów do aktywności plenerowej. Na placu pojawi się bujna roślinność - 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W południowej części placu murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie zajmie powierzchnię prawie 1 200 mkw. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej pojawią się ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery, na których otwarte zostaną ogródki gastronomiczne.

Podnóża pomnika Kościuszki nadal będą miejscem, na którym będzie można organizować imprezy plenerowe i jarmarki.

Ruch kołowy ma zostać przerzucony na północną stronę placu. To wprawdzie uniemożliwi zawracanie na pl. Wolności tramwajom, ale problem ten rozwiąże nowy dla nich zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną, wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Masakra
  Gość
  2021-09-24 13:30:42
  Prokurator dla firmy która zeszła w ciągu tygodnia o 45 mln

 • Gość
  Gość
  2021-09-24 15:56:41
  Na jakiej podstawie prokurator? Przecież była wiadomość że będzie aukcja więc mogła dać i 299 mln zł. W akcji zeszła że swojego zysku do minimum

 • Jawny
  Gość
  2021-09-25 16:53:25
  Pompowanie kasy,kolejne długi miasta. Może do generalnej odbudowy polecę ul Wycieczkową Strykowską i Okólną. A zapomniałem , pani Prezydent nie miała w tej okolicy poparcia na wyborach i się odgrywa. Te 15 baniek starczy na te ulicę biorąc jakość wykonywanych usług pod uwagę. Rządzi kolesiosteo kumoterstwo i korupcja. O gwarancji wszyscy zapominaja już w czasie odbioru. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.