Otwarty został najnowocześniejszy dworzec w Polsce - Łódź Fabryczna

2016.12.12

W sobotę otwarty został największy dworzec kolejowy w Polsce, którego realizacja kosztowała miasto aż 1,75 mld zł. Dworzec Łódź Fabryczna łączy w sobie komunikację autobusową, kolejową, miejską oraz ruch samochodowy.

Wielokrotnie przekładana data otwarta tego największego i najnowocześniejszego dworca w Polsce, wreszcie doczekała się ostatecznego zakończenia budowy i udostępnienia obiektu mieszkańcom Łodzi i nie tylko.

Hala główna łódzkiego dworca znajduje się 16 metrów pod ziemią, gdzie przygotowany cztery perony, z których trzy mają długość 400 metrów. Kasy, poczekalnię oraz kiosk zlokalizowany jest na poziomie -8. Łącznie dworzec Łódź Fabryczna ma 44 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 4 000 mkw., zajmują lokale handlowo-usługowe.

Jak dojechać do dworca Łódź Fabryczna?

Dojazd do dworca kolejowego zapewniają ulice P.O.W, Składowa oraz Węglowa. Obecny rozkład jazdy Łódź Fabryczna pokazuje, że od niedzieli przez nowy obiekt kursowało będzie średnio 128 pociągów, w tym 36 PKP Intercity, 36 ŁKA i 56 Przewozów Regionalnych. Dworzec jest w stanie obsłużyć dziennie około 150 pociągów.

Już wiadomo, że ratusz planuje rozbudować inwestycję, poprzez wybudowanie tunelu średnicowego, który połączy dworzec z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem.

Parking samochodowy na dworcu

Obecnie na terenie dworca znajduje się bezpłatny 3-poziomowy parking samochodowy na 960 stanowisk. Wiadomo jednak, że za pewien czas miasto wprowadzi opłaty za parkowanie. Na dane poziomy parkingu wjechać możemy z ulicy Nowotargowej od strony ulicy Narutowicza lub z ulicy Tuwima oraz z ulicy Nowowęglowej.

Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum, na czele którego stała firma Torpol.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.