Łódź staje się pierwszym miastem w Polsce z pełnym pierścieniem obwodnic


2023.03.10
Autor: Piotr Maślak
Łódź – już za miesiąc stanie się pierwszym miastem w Polsce, które będzie posiadać pełny ring obwodnic. Ostatni etap budowy zachodniej obwodnicy, czyli drogi S14, jest już na ukończeniu i zapowiada się, że uda się go oddać w terminie.

Dzięki temu Łódź będzie można objechać autostradą lub ekspresówką z każdej strony – od południa S8, od zachodu autostradą A1, od północy A2, a od wschodu S14.

W kwietniu domknięcie ringu


Budowa pełnego pierścienia autostrad i ekspresówek wokół miasta jest możliwa dzięki podzieleniu inwestycji na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował odcinek między Lublinkiem a Aleksandrowem, który został oddany do użytku kilka miesięcy temu. Drugim etapem jest odcinek pomiędzy Aleksandrowem a autostradą A1 i drogą krajową 91, który jest już na ukończeniu. Planowany termin oddania inwestycji to kwiecień, ale wykonawca chce podpisać do kontraktu aneks waloryzacyjny, który zakłada wzrost kosztów o 10%.

Warto podkreślić, że koszt budowy ostatniego odcinka obwodnicy miał wynieść ponad 720 milionów złotych, ale faktyczna kwota będzie wyższa z uwagi na aneks waloryzacyjny. Jednakże żądania finansowe wykonawcy nie wpłyną na termin ukończenia prac.

W budowie drogi dojazdowe


Obecnie równolegle do prac przy obwodnicy trwają przygotowania do rozbudowy dróg dojazdowych do ekspresówki. W ramach modernizacji zostanie wyremontowanych kilka kilometrów dróg, m.in. ul. Szczecińska i Rąbieńska, a powstaną też nowe dojazdy, takie jak przedłużenie Kaczeńcowej czy łącznik S14 z ul. Traktorową. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców miasta, którzy będą mieli lepszy dostęp do pełnego pierścienia obwodnicy i zyskają większą swobodę w przemieszczaniu się po Łodzi i jej okolicach.

Komentarze


 • Nie
  Gość
  2023-03-10 17:58:36
  Jest duża różnica między autostradą A1 a A2, kilkadziesiąt kilometrów...

 • Wschód A1, a zachód S14
  Gość
  2023-03-11 08:36:40
  Kierunki świata...

 • Janusz
  Gość
  2023-03-11 11:32:15
  Od zachodu A1 .....????
  A od wschodu S14 ....??? A na pomorzu jest Zakopianka ...ło panie co ty się nawyprawiało

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.