Łódź będzie miała nowy ratusz w centrum miasta i nie wyda nawet złotówki

2021.04.10

Poznaliśmy projekt przyszłej siedziby magistratu, który powstanie w Nowym Centrum Łodzi. Nowy ratusz pomieści w jednym miejscu porozrzucane obecnie w 23 różnych budynkach po całym mieście biura.

Nowy łódzki ratusz będzie jednym z najważniejszych budynków w mieście i w dodatku zlokalizowanym w prestiżowym miejscu, tuż obok Dworca Fabrycznego. W obiekcie w Nowym Centrum Łodzi znajdą się nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe i restauracje.

Konkurs na projekt nowego ratusza wygrał zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Inwestycja w Nowym Centrum Łodzi realizowana będzie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, co sprawia, że urząd nie wyda nawet złotówki na tę inwestycję.

Do PPP miasto wniesie teren, a partner kapitał na sfinansowanie inwestycji. Dodatkowo wzniesie i wyposaży urząd, który magistrat będzie przez ustalony czas wynajmował. Następnie budynek przejdzie na jego własność.

Jak powiedziała na konferencji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wykonany został pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego dla mieszkańców urzędu. Ulokowanie urzędników w jednym miejscu przynieść ma oszczędności czasu i pieniędzy, ponieważ obecnie urzędy porozrzucane są w 23 różnych budynkach po całym mieście.

Łącznie w konkursie wzięło udział 15 pracowni architektonicznych.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Domino
  Gość
  2021-04-13 08:09:52
  Nareszcie coś pieknego
  Brawo pani prezydent

 • XD
  Gość
  2021-04-27 21:56:15
  jak na razie to jedynie praca konkursuwa. Mnie osobiście bardziej do gustu przypadł projekt formart s.c.

  Licze że powstanie coś ciekawego, brama miasta, względem zapowiedzi wypadła blado, chociaż sam budynek jest przyzwoity, to jednak nie jest to coś nadzwyczajnego. Warunki ciekawe, grunt + gwarancja najmu. Gdyby byl to sam prywatny inwestor to niczego wielkiego bym nieoczekiwał, a tak to jakaś nadzieja jest.

 • Vnsh
  Gość
  2021-04-29 01:18:20
  Łódź w końcu stawia na wielkomiejskość, nawet urząd przyzwala na 70 metrowy obiekt w Nowym Centrum Łodzi, architektura tego obiektu jest świetna, jednocześnie wpasowuje się w klimat dawnej, fabrycznej Łodzi, dzięki rdzawej elewacji, bliźniaczej do Bramy Miasta, biała wstawka na froncie tylko i wyłączenie dodaje obiektowi modernistycznego Vibe, oby więcej coraz wyższych inwestycji w Łodzi!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.