HB Reavis działką przy Targowej startuje w Łodzi


2018.02.13
Autor: Urbanity.pl
Łódź, zaraz po Warszawie będzie drugim miastem w Polsce, gdzie zainwestuje międzynarodowy deweloper HB Reavis. W Nowym Centrum Łodzi firma jest właścicielem działki przy ulicy Targowej 2.

Działka przy Targowej 2 w Łodzi, objęta jest miejscowym placem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że HB Reavis może wybudować na niej biurowce z z ogólnodostępnymi sklepami i punktami usługowymi na parterach oraz przyjazną przestrzeń dla pieszych. Inwestor zachowa także istniejące na działce obiekty zabytkowe.

Rozpoczynamy działalność w mieście, które konsekwentnie buduje swoje współczesne oblicze, pamiętając o wyjątkowej historii. Nowe Centrum Łodzi to przedsięwzięcie szczególne w skali całej Europy, dlatego cieszymy się, że będziemy jego częścią. Nasze doświadczenie związane z tworzeniem najwyższej jakości budynków w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Londyn, z pewnością pomoże nam w przygotowaniu czegoś szczególnego również w Łodzi
powiedział: Stanislaw Frnka, prezes zarządu HB Reavis w Polsce

Zakupiona działka o powierzchni 1 hektara, pozwala na realizację budynków o łącznej powierzchni najmu na poziomie około 30 000 metrów kwadratowych. Targowa 2 zlokalizowana jest w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, w sąsiedztwie zrewitalizowanego kompleksu EC1. Projekt architektoniczny dla łódzkiej inwestycji HB Reavis, przygotuje pracownia, która zwycięży w zorganizowanym przez dewelopera konkursie. Do udziału w nim zostało zaproszonych pięć polskich pracowni, których nazwy nie są ujawniane. W ciągu kilku tygodni rozstrzygnięty zostanie konkurs na podstawie wstępnej wizji zaproponowanej przez architektów.

Jesienią 2018 roku, HB Reavis planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę biurowców przy ulicy Targowej 2. Prace budowlane mogłyby ruszyć na początku 2019 roku. Inwestycja potrwa około 1,5 roku.

Na zakupionej działce znajdują się obecnie trzy budynki, które objęte są ewidencją konserwatorską, w tym pofabryczny komin oraz dwupiętrowy budynek z poddaszem w stylu renesansu włoskiego. Łączna powierzchnia użytkowa obiektów wynosi około 1 700 mkw. Po odrestaurowaniu, staną się integralną częścią całej inwestycji. Budynki magazynowe, które również znajdują się na działce, ale nie są objęte ewidencją zostaną niebawem rozebrane.

Historia działki przy Targowej 2
Tereny przy ulicy Targowej od drugiej połowy XIX wieku były związane z przemysłowym rozwojem Łodzi. Po otwarciu Dworca Warszawskiego, później przemianowanego na Łódź Fabryczną, w okolicy powstały liczne place przeładunkowe i magazyny. Od 1878 r. działała tu fabryka Hermana Schlee – jednego z największych producentów kapeluszy w Polsce. W latach 30. XX w. profil produkcji został przestawiony na produkcję filcu, co zostało utrzymane po II wojnie światowej oraz upaństowieniu zakładu. Od 1960 roku mieściły się tu Zakłady Wyrobów Wulkanizacyjnych „Płytolex” produkujące m.in. materace i wkłady do foteli samochodowych. W 2001 roku ich właścicielem stał się ENKEV Polska, od którego działkę zakupiła firma HB Reavis.

Komentarze


  • mieszkaniec
    Gość
    2018-02-13 12:17:55
    Spora grupa mieszkańców Łodzi od dawna oczekuje na nowoczesny , awangardowy wysokościowiec jako dominantę i symbol rozwijającego się miasta , ale tradycyjnie zgodnie z mpzp to nie to miejsce i nie ten czas bo mógłby przecież "wyczerpać potencjał miejsca" lub "zaburzyć historyczną tkankę" ...

  • gosciu
    Gość
    2018-02-13 18:04:24
    Ja natomiast zgadzam się z tym, że jak na razie w Łodzi nie ma miejsca na wysokościowce z prawdziwego zdarzenia, a już na pewno nie w ścisłym Śródmieściu. Dlaczego?
    1.Mnóstwo, pustostanów „Śródmieściu” i przerażającej tkanki która, można zastąpić czymś nowym lub zrewitalizować. I nie chodzi mi tu o kamienice, które są pewnego rodzaju zabytkiem Łodzi ale o różnego rodzaju magazyny, hale produkcyjne (puste jaki i pracujące– to można wypchnąć na obrzeża) i fabryki. Jest gdzie budować i rewitalizować.
    2.Łódzki rynkę nie jest na tyle silny żeby znalazło nagle mnóstwo najemców na powierzchnie biurowca. Do W-wy nie ma nawet co próbować porównywać, ale nawet do takiego Kraków czy Wrocławie jest nam dosyć daleko, jednak Łódź nadal w dużej mierze to produkcja i magazyn. 3 większe inwestycje lub 1 ogromna mogą wykorzystać popyt, zwiększyć pustostany i zwalić cena najmu i w konsekwencji zahamować rynek. A przecież tu chodzi o to żeby zmieniać całe miasto a nie tylko punkty na mapie.
    3.Jak na polskie realia Łódzkie Śródmieście cechują duże kwartały, a to sprzyja korkom. Jednak duża inwestycja zwłaszcza biurowa, gdzie ludzie pracują w stałych godzinach może po prostu sparaliżować ruch w danej części miasta podczas godzin szczytu. W prawdzie przydałaby się jedna chociaż symboliczna inwestycja tak na nasze realia tj. około 100m. W moim przekonaniu stosowne by było gdyby stanęła w miejscu Bramy Miasta, która raczej ikona miasta nie ma szans się stać, a tak chociaż wysokość nadałaby pewnego monumenty/rozpoznawalności NCŁ. Jest co jest, tego już nie zmienią, w innych miejscu jakość nie widzę wysokościowców > 70-80m.

  • zorientowany łodzianin
    Gość
    2018-02-13 19:51:07
    Dobrze, że Brama Miasta nie będzie aż tak wysoka, bo wówczas nad miastem górowałby rdzawy gigant, a tak to przynajmniej ta rdzawa - kortenowa elewacja nie będzie aż tak daleko widoczna. Nawet gdyby, daj Boże, zmienili jeszcze ostateczny materiał i wygląd elewacji BM, to 100 m nie byłoby odpowiednią wysokością w tym miejscu. Najwyższe wieżowce powinny znajdować się tylko i wyłącznie wzdłuż trasy W-Z i to w ścisłym centrum. Moim 'marzeniem' jest aby taki ok. 80-90 metrowy wieżowiec powstał w miejscu nieczynnego i niszczejącego biurowca Centralu. Drugim odpowiednim miejscem może być Piotrkowska 170-tuż przy najwyższym wieżowcu Mahattanu.
    A na tym terenie przy Targowej mógłby się znaleźć co najwyżej 10-11 piętrowy wysokościowiec - jak pobliska inwestycja mieszkaniowa Profbud.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.