Nowe torowisko w centrum Łodzi. Miasto ogłosiło już przetarg
Miasto ogłosiło przetarg na budowę nowego torowiska, które połączy kluczowe ulice Nowego Centrum Łodzi, prowadząc do dworca Łódź Fabryczna. To pierwsza tak kompleksowa inwestycja komunikacyjna w tym obszarze miasta.
Nowa linia tramwajowa połączy ul. Kopcińskiego z al. Rodziny Grohmanów i ul. Węglową, a dalej umożliwi dojazd do dworca Łódź Fabryczna przez istniejące torowisko w al. Rodziny Poznańskich. Przebieg trasy będzie całkowicie nowy – wiadukt na ul. Kopcińskiego zostanie wyburzony, a torowisko poprowadzone w poziomie al. Rodziny Grohmanów.
Taki układ umożliwi łatwe przesiadki do kursujących ul. Tuwima autobusów MPK Łódź, eliminując konieczność korzystania ze schodów. Tramwaje będą poruszać się po północnej stronie al. Rodziny Grohmanów, a następnie skręcą w ul. Wierzbową, mijając siedzibę ZWiK Łódź. Kolejny odcinek przebiegać będzie przez teren MPK Łódź, który w przyszłości przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową.
Nowa trasa ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Nowego Centrum Łodzi. Już teraz w tym rejonie powstaje i jest zamieszkałych kilkaset mieszkań, a tereny pomiędzy ul. Tramwajową a ul. Węglową przewidziano pod kolejne osiedla. Wprowadzenie nowej linii tramwajowej umożliwi sprawną obsługę kilku tysięcy przyszłych mieszkańców, zachęcając ich do korzystania z transportu publicznego i rowerów zamiast samochodów.
Ogłoszony został przetarg na realizację inwestycji. Prace budowlane mogą rozpocząć się w 2026 roku, a pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej linii tramwajowej w 2028 roku.
Nowa linia tramwajowa połączy ul. Kopcińskiego z al. Rodziny Grohmanów i ul. Węglową, a dalej umożliwi dojazd do dworca Łódź Fabryczna przez istniejące torowisko w al. Rodziny Poznańskich. Przebieg trasy będzie całkowicie nowy – wiadukt na ul. Kopcińskiego zostanie wyburzony, a torowisko poprowadzone w poziomie al. Rodziny Grohmanów.
Nowa trasa ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Nowego Centrum Łodzi. Już teraz w tym rejonie powstaje i jest zamieszkałych kilkaset mieszkań, a tereny pomiędzy ul. Tramwajową a ul. Węglową przewidziano pod kolejne osiedla. Wprowadzenie nowej linii tramwajowej umożliwi sprawną obsługę kilku tysięcy przyszłych mieszkańców, zachęcając ich do korzystania z transportu publicznego i rowerów zamiast samochodów.
Ogłoszony został przetarg na realizację inwestycji. Prace budowlane mogą rozpocząć się w 2026 roku, a pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej linii tramwajowej w 2028 roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-23 06:04:54
Nowoczesna scena, zaawansowana technologia i ogromna skala. Tak powstaje nowa siedziba TR Warszawa
-
2026-06-23 15:00:26
Ważna decyzja dla Księżego Młyna. Radni zdecydują o dużej inwestycji
-
2026-06-23 11:33:10
Echo Investment z finansowaniem inwestycji na blisko 3-hektarowym terenie w centrum Krakowa
-
2026-06-23 10:36:19
Nowa inwestycja PRS w Krakowie. Powstanie 345 nowych mieszkań
-
2026-06-23 09:25:08
W Warszawie zaczyna brakować biur. Firmy walczą o najlepsze adresy
-
2026-06-23 07:25:00
Rusza budowa nowego parku logistycznego na Podkarpaciu. Jeden z większych projektów w tej części Polski
-
2026-06-22 12:23:31
Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu coraz bliżej. Inwestycja za ćwierć miliarda złotych
-
2026-06-22 12:08:14
Fundamenty pod terminal pasażerski powstaną za 146 mln zł. Podpisano umowę z wykonawcą
-
2026-06-22 11:20:15
Ruszyła budowa blisko 30-metrowego budynku w Nowym Centrum Łodzi
-
2026-06-22 10:43:54
Globalny lider chemiczny z Niemiec otworzy w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych dla regionu EMEA