130-letnia kamienica w centrum Łodzi odzyska swoją świetność

2022.01.14

W Łodzi rozpoczęła się rewitalizacja 130-letnia kamienica przy ulicy Kilińskiego, która wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków.

Przy ulicy Kilińskiego 28 w Łodzi została wybudowana pod koniec XIX w. dla Adolfa Karola Rittera. Od czterech lat budynek był już niezamieszkany ze względu na wysoki stopień jego degradacji technicznej.

Właśnie rozpoczął się remont miejskiej nieruchomości, która odzyska swoją świetność. W pierwszej kolejności dokonano niezbędnych prac rozbiórkowych, wyburzeń i zabezpieczenia placu budowy. W ramach inwestycji zostanie m.in. wykonane wzmocnienie stropów, wymiana wszystkich wewnętrznych instalacji, całej stolarki okiennej i drzwiowej. Dom zostanie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W trakcie badań przed rozpoczęciem remontu okazało się, że kamienica miała bogate dekoracje malarskie, m.in. polichromie w prześwicie bramowym, na klatce schodowej i w niektórych mieszkaniach. Zostaną odnowione i zachowane, by świadczyć o historii budynku.

W zrewitalizowanej kamienicy przy Kilińskiego 28 mieściło się będzie 16 mieszkań komunalnych wraz z łazienkami i kuchniami lub aneksami kuchennymi oraz trzy lokale użytkowe na parterze. Zmieni się także otoczenie budynku, gdzie pojawią się elementy małej architektury, stojak na rowery, trzepak, kosz na śmieci oraz plac zabaw.

Projekt remontu powstał w pracowni Design Lab Group, a koszt remontu wyniesie prawie 6,6 mln zł. Całość ma być gotowa w 2023 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.