Historyczny dworzec w Toruniu przejdzie remont. Powstanie m.in. hostel


2022.12.05
Autor: Piotr Maślak
PKP S.A. przekazały już wykonawcy plac budowy dworca Toruń Miasto, który zostanie przebudowany. Obiekt wzniesiony został w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie poddany przebudowie w stylu wczesno modernistycznym.

Wkrótce rozpocznie się kompleksowa przebudowa dworca Toruń Miasto, historycznego obiektu z 1889 roku, który powstał w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesno modernistycznym. W ramach inwestycji dworzec odzyska m.in. swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Koszt przebudowy to niespełna 20 mln zł.

Renowacji poddane zostaną także budynki znajdujące się w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie obiekt mieszczący się pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią.

W holu dworca mieściło się będzie centrum obsługi pasażerów, które pełniło będzie także rolę poczekalni. Wnętrza łączyły będą historyczny wystrój z nowoczesnością. Odtworzone zostaną na posadzce historyczne mozaiki. Pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda. Parter dworca Toruń Miasto zostanie zagospodarowany ponadto na lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Dworzec posiadał będzie wiele rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne czy wentylacja z odzyskiem ciepła. Zmiany widoczne będą także w najbliższym otoczeniu dworca. Na południu od budynku zaprojektowano niewielki parking na 13 samochodów.

Koszt przebudowy to 19,52 mln zł. Generalnym wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Transprojekt Gdański sp. z o. o. Przebudowany dworzec Toruń Miasto zostanie oddany do użytku jesienią 2024 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.