Zrewitalizują zabytowy kwartał w centrum Katowic. Niszczejące kamienice zamienią się w atrakcyjną przestrzeń
Rewitalizacja i wprowadzenie nowych funkcji - tak przedstawia się nowa inwestycja w centrum Katowic pod nazwą Kwartał Dworcowa, naprzeciwko dawnego dworca kolejowego. Miasto zyska unikalną przestrzeń wielofunkcyjną
Szykuje się kolejna rewitalizacja w katowickim Śródmieściu. Ulica Dworcowa przez ostatnie lata postrzegana była jako zaniedbana przestrzeń służąca głównie pod miejsca parkingowe. Przylegające pierzeje straszyły pustką i zniszczonymi elewacjami budynków. Obecnie ten stan się zmienia, a kolejne budynki poddawane są gruntownym remontom, w tym m.in. stary dworzec, którego inwestor pieczołowicie odrestaurował w stylu wiedeńskiej secesji.
Ulica Dworcowa się zmienia i staje się coraz bardziej atrakcyjną przestrzenią publiczną, która wkrótce może stać się reprezentacyjnym placem z hotelami, kawiarniami i restauracjami. Kolejną spektakularną metamorfozę szykuje Grupa Epione, która przebuduje zabytkowy kwartał mieszczący się vis a vis dawnego dworca.
Wkrótce centrum Katowic wzbogaci się o kolejne wyjątkowe miejsce – wszystko za sprawą rewitalizacji zabytkowego kwartału kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego. Inwestycja Kwartał Dworcowa nie tylko przywróci blask historycznej zabudowie, ale też – poprzez wprowadzenie wielu nowych funkcji – wzmocni atrakcyjność centrum miasta.
Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła w tym miejscu 11 kamienic, które tworzą pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Jest to zabudowa wzniesiona w latach 70. XIX wieku, gdzie w przeszłości znajdowała się siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.
Niszczejące przez lata budynki przy Dworcowej traciły swoją rangę, a ich chaotyczne próby przebudowy tylko to potęgowało. Nowy inwestor prowadzi prace, których celem jest przywrócenie świetności obiektom i przekształcenie kwartału w atrakcyjny kompleks usługowy pod nazwą Kwartał Dworcowa.
Od początku tego roku inwestor jest w posiadaniu pozwolenia na budowę. Harmonogram inwestycji zakłada, że za kilka miesięcy ruszą prace remontowo-budowlane. Obecnie prowadzony jest przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji, którego mamy poznać do końca czerwca. Przy realizacji projektu inwestor nawiązał współpracę z pracownią Konior Studio, a jego architekt Tomasz Konior jest od ponad 2 lat głównym architektem inwestycji.
W ramach inwestycji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.
Wnętrza kamienic zostaną zaadaptowane pod działalność usługową i biurową. Powstaną tutaj także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott na łączną liczbę blisko 250 pokoi.
Spektakularna metamorfoza w centrum Katowic
Szykuje się kolejna rewitalizacja w katowickim Śródmieściu. Ulica Dworcowa przez ostatnie lata postrzegana była jako zaniedbana przestrzeń służąca głównie pod miejsca parkingowe. Przylegające pierzeje straszyły pustką i zniszczonymi elewacjami budynków. Obecnie ten stan się zmienia, a kolejne budynki poddawane są gruntownym remontom, w tym m.in. stary dworzec, którego inwestor pieczołowicie odrestaurował w stylu wiedeńskiej secesji.
Ulica Dworcowa się zmienia i staje się coraz bardziej atrakcyjną przestrzenią publiczną, która wkrótce może stać się reprezentacyjnym placem z hotelami, kawiarniami i restauracjami. Kolejną spektakularną metamorfozę szykuje Grupa Epione, która przebuduje zabytkowy kwartał mieszczący się vis a vis dawnego dworca.
Nabyli 11 niszczejących kamienic
Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła w tym miejscu 11 kamienic, które tworzą pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Jest to zabudowa wzniesiona w latach 70. XIX wieku, gdzie w przeszłości znajdowała się siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.
Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z placu dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę planówpowiedział: Narcyz Wrześniewski, prezes zarządu Grupy Epione
Niszczejące przez lata budynki przy Dworcowej traciły swoją rangę, a ich chaotyczne próby przebudowy tylko to potęgowało. Nowy inwestor prowadzi prace, których celem jest przywrócenie świetności obiektom i przekształcenie kwartału w atrakcyjny kompleks usługowy pod nazwą Kwartał Dworcowa.
Zdecydowaliśmy się na wybór starych, niszczejących kamienic jako miejsca inwestycji z kilku powodów. Po pierwsze, widzieliśmy w nich ogromny potencjał do rewitalizacji i przywrócenia ich dawnej świetności. Po drugie, lokalizacja kamienic była dla nas bardzo atrakcyjna – znajdują się one w sercu historycznego centrum miasta. Po trzecie jako firma zobowiązana do zrównoważonego rozwoju chcieliśmy przyczynić się do ochrony dziedzictwa architektonicznego poprzez odrestaurowanie zabytkowych obiektów. Dodatkowo inwestycja w tak unikalne budynki miała potencjał przyciągnięcia uwagi i zainteresowania klientów, co było istotne z perspektywy rozwoju naszej firmy. Wreszcie, wybór kamienic był również podyktowany naszym pragnieniem wniesienia wkładu w odnowienie lokalnej społeczności poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie tego historycznego obszarupowiedział: Krystian Szafrański, manager ds. marketingu i rozwoju Grupy Epione
Inwestor posiada już pozwolenie na budowę
Od początku tego roku inwestor jest w posiadaniu pozwolenia na budowę. Harmonogram inwestycji zakłada, że za kilka miesięcy ruszą prace remontowo-budowlane. Obecnie prowadzony jest przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji, którego mamy poznać do końca czerwca. Przy realizacji projektu inwestor nawiązał współpracę z pracownią Konior Studio, a jego architekt Tomasz Konior jest od ponad 2 lat głównym architektem inwestycji.
W ramach inwestycji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.
Co zaoferuje Kwartał Dworcowa?
Wnętrza kamienic zostaną zaadaptowane pod działalność usługową i biurową. Powstaną tutaj także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott na łączną liczbę blisko 250 pokoi.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra