Otwarto zmodernizowany park kąpielowy z 1932 roku w Wiśle
W Wiśle można już korzystać z zabytkowego parku kąpielowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Wśród atrakcji są m.in. dwa baseny, kino plenerowe na dachu czy boisko do siatkówki plażowej.
Park kąpielowy w Wiśle zbudowany został w 1932 roku i utrzymany w stylistyce modernistycznej. W 2011 roku podjęta została decyzja o jego zamknięciu, wynikająca z postępującej degradacji obiektu. W miejscu kąpieliska znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia.
W ramach inwestycji, która odbywała się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, przywrócono parkowi kąpielowemu walory funkcjonale, ekstatyczne i historyczne wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. ubiegłego wieku. Generalny wykonawca, którym był Moris Polska, zbudował dwa baseny – rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba baseny są połączone drewnianym molo.
Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo wybudowano budynek wielofunkcyjny, który może służyć do organizacji różnego rodzaju imprez z kawiarnią. Na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Ponadto zrealizowany został obiekt administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.
Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę i gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę być może zleci jej wykonanie - mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska
Projekt pod nazwą "Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle" została zrealizowana w formule „projektuj i buduj”. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła.
Park kąpielowy w Wiśle zbudowany został w 1932 roku i utrzymany w stylistyce modernistycznej. W 2011 roku podjęta została decyzja o jego zamknięciu, wynikająca z postępującej degradacji obiektu. W miejscu kąpieliska znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia.
Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo wybudowano budynek wielofunkcyjny, który może służyć do organizacji różnego rodzaju imprez z kawiarnią. Na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Ponadto zrealizowany został obiekt administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.
Projekt pod nazwą "Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle" została zrealizowana w formule „projektuj i buduj”. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra