Otwarto zmodernizowany park kąpielowy z 1932 roku w Wiśle

2021.07.02

W Wiśle można już korzystać z zabytkowego parku kąpielowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Wśród atrakcji są m.in. dwa baseny, kino plenerowe na dachu czy boisko do siatkówki plażowej.

Park kąpielowy w Wiśle zbudowany został w 1932 roku i utrzymany w stylistyce modernistycznej. W 2011 roku podjęta została decyzja o jego zamknięciu, wynikająca z postępującej degradacji obiektu. W miejscu kąpieliska znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia.

W ramach inwestycji, która odbywała się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, przywrócono parkowi kąpielowemu walory funkcjonale, ekstatyczne i historyczne wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. ubiegłego wieku. Generalny wykonawca, którym był Moris Polska, zbudował dwa baseny – rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba baseny są połączone drewnianym molo.

Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo wybudowano budynek wielofunkcyjny, który może służyć do organizacji różnego rodzaju imprez z kawiarnią. Na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Ponadto zrealizowany został obiekt administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.

Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę i gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę być może zleci jej wykonanie - mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska

Projekt pod nazwą "Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle" została zrealizowana w formule „projektuj i buduj”. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.