Powstają pierwsze mieszkania w ramach osiedla Nowa Dąbrowa w Gdyni


2023.08.02
Autor: Monika Kiereś
Otoczony lasami projekt mieszkaniowy firmy Alccon Budownictwo osiągnął ważny etap realizacji. Na budowie I etapu Nowej Dąbrowy w Gdyni zawisła wiecha. Pierwsi mieszkańcy odbiorą klucze do nowych mieszkań w 2024 roku.

W ramach I etapu osiedla Nowa Dąbrowa w Gdyni powstaje pięć budynków mieszkalnych z częścią usługową w parterze. Pierwszym zadaniem dewelopera jest budowa 5-piętrowego budynku wielorodzinnego, w którym znajdzie się 60 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 38 do 80 mkw. Ofertę uzupełnia 7 lokali handlowo-usługowych. Wszystkie mieszkania będą posiadały przestronne tarasy lub ogródki.

Na budowie tej części inwestycji odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, co oznacza, że budynek osiągnął swoją docelową wysokość i zakończyły się prace konstrukcyjne.
Nowa Dąbrowa w Gdyni, zawieszenie wiechy fot. materiały dewelopera

Samowystarczalny projekt


Budujemy projekt, który można opisać jako „miasto w mieście”. Niezbędna jest realizacja wewnętrznej ulicy, która połączy wszystkie etapy osiedla. Następnie będziemy korelować ją z układem drogowym, który stworzymy dla Miasta Gdynia. Nowa Dąbrowa będzie osiedlem samowystarczalnym, z własnymi sklepami, usługami, miejscem na przedszkole lub żłobek oraz lokalem zaprojektowanym z myślą o punkcie medycznym. Zrealizujemy tu zacienioną przestrzeń rekreacyjną przy lesie, ulicę handlową oraz plac zabaw. Będzie też dużo miejsca na spacery, odpoczynek i integrację sąsiedzką
powiedział: Sławomir Jurkowski, kierownik budowy ALLCON Budownictwo

Osiedle Nowa Dąbrowa wyróżniać ma się także lokalizacją i jakością materiałów. Przyszli mieszkańcy będą mogli ponadto korzystać z podziemnej hali garażowej, komórek lokatorskich, stanowisk na rowery czy rowerowni. Osiedle będzie także wyposażone w ładowarki do aut elektrycznych.

Poza lokalizacją, bardzo ważna jest jakość materiałów, zwłaszcza w kontekście akustyki i komfortu termicznego. ALLCON zlecił ekspertyzę akustyczną, która pozwoliła odpowiednio wyciszyć mieszkania. Stosujemy trzyszybowe przeszklenia w oknach, niwelujące ewentualne zewnętrzne dźwięki. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest budowanie ścian działowych z ekologicznych dyli gipsowych. To obecnie najlepszy na rynku materiał do realizacji tego celu. W porównaniu do płyt G-K, płyty gipsowe są elementem jednolitym, co znacznie ułatwia np. montaż szafek; mieszkańcy nie potrzebują specjalnych kołków. Dyle gipsowe zapewniają też zdecydowanie lepszą akustykę niż np. bloczki wapienno-piaskowe o tej samej grubości, a równocześnie ogranicza grubość ścian, tym samym pozostawiając większą przestrzeń użytkową. We wszystkich częściach wspólnych stosujemy wełnę, która dodatkowo izoluje mieszkania od korytarzy akustycznie i termicznie.
powiedział: Sławomir Jurkowski

Projekt architektoniczny osiedla przygotowało biuro B1 Architekci. Oddanie do użytku pierwszych mieszkań nastąpi w IV kwartale 2024 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.