Spektakularna rewitalizacja na Pradze-Północ za ponad 700 mln zł. Ruszyła inwestycja Drucianka Campus


2022.09.26
Autor: Piotr Maślak
Dawna warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki) w dzielnicy Pradze-Północ zostanie zrewitalizowana. W ramach inwestycji powstać ma innowacyjny kampus mixed-use pod nazwą Drucianka Campus, który zaoferuje nowoczesne biura, przestrzeń handlowo-usługową oraz eventową. Na jakim etapie jest inwestycja i ile potrwają prace budowlane?

Liebrecht & wooD rozpoczął prace przygotowawcze pod budowę nowej inwestycji, która powstanie na terenie warszawskiej Pradze-Północ, na działce przy ul. Kijowskiej (przy Trasie Świętokrzyskiej). Dawna warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ, znana jako Belgijska Fabryka Drutu, która zaprojektowana została przez wybitnego polskiego architekta – Kazimierza Loewe, powstała w 1899 roku i pod różnymi nazwami funkcjonowała przez 101 lat, aż do 2000 r.

Industrialny charakter warszawskiej Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. To właśnie tutaj zrealizujemy nasz kolejny miastotwórczy projekt rewitalizacyjny – Drucianka Campus. Sukces komercyjny Centrum Praskiego Koneser dowodzi, że jest to destynacja bardzo chętnie wybierana przez polskie i międzynarodowe firmy, które poszukują oryginalnej i przyjaznej przestrzeni biurowej, stymulującej kreatywność, rozwój talentów oraz integrację pracowników. Doświadczenia pandemii pokazały, że najlepszą przestrzeń dla biznesu tworzą projekty biurowe, zapewniające nie tylko miejsce do pracy, ale uwzględniające też inne potrzeby pracowników. Drucianka Campus to wielofunkcyjny projekt nowej generacji. To projekt oferujący uzupełnioną funkcjami komercyjno-usługowymi nowoczesną przestrzeń biurową klasy A, ale też projekt zorientowany na dobrostan i lepszą jakość życia całej społeczności skoncentrowanej wokół niego, w tym społeczności sąsiadujących inwestycji mieszkaniowych. Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi – powiedziała Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.

Obecnie na terenie dawnej Drucianki znajduje się zwarta zabudowa złożona z jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX. wieku wpisanych do Rejestru Zabytków i ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków. Najcenniejsze obiekty historycznego zespołu stanowią przykład architektury przemysłowej, wykorzystującej ceglany detal architektoniczny czerpiący z form neogotyckich.

Drucianka Campus jako innowacyjny kompleks wielofunkcyjny zaoferuje łącznie 42 000 mkw. przestrzeni biurowej do pracy, która uzupełniona zostanie o ponad 7 500 mkw. powierzchni handlowo-usługowej i eventowej. Inwestycja firmy Liebrecht & wooD została zaprojektowana przez architektów Jacka Świderskiego i Krzysztofa Matwiejuka z pracowni Juvenes Projekt. W ramach rewitalizacji zabytkowe obiekty zostaną uzupełnione o nowoczesną zabudowę. Drucianka Campus łącznie składała się będzie z trzech 6-kondygnacyjnych biurowców, adaptowanych do nowych funkcji zabytkowych budynków dawnej fabryki, a także przestrzeni publicznych w postaci placów i ciągów pieszych. Powstaną ogródki gastronomiczne oraz przestrzeń pod aktywny wypoczynek czy organizację plenerowych wydarzeń.

Rozpoczęły się już pierwsze prace przygotowawcze do rozpoczęcia rewitalizacji zabytkowej zabudowy. Wykonawca zabezpiecza budynki, oczyszcza i odzyskuje cegły. Wkrótce rozpocznie się budowa ścian szczelinowych parkingu podziemnego, a także prace ziemne.

Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych. Inwestycja powstanie w ciągu około 2,5 lat, a jej kosz wyniesie prawie 150 mln euro.

Komentarze


  • Rafał "Picuś" Czajkoski
    Gość
    2022-09-27 10:24:38
    A potem wybudujemy Taśma Klejąca Campus

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.