Odbudowa Pałacu Saskiego. Ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu


2023.10.12
Autor: Bartosz Motorek
Poznaliśmy pracownię, która zaprojektuje odbudowę Pałacu Saskiego przy placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Całość ma być gotowa w 2030 roku.

12 października 2023 r. w samo południe ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12. Pracownia WXCA Group sp. z o.o. zdobyła pierwszą nagrodę. Portfolio zwycięskiego biura składa się z takich projektów jak niedawna budowa placu Pięciu Rogów w Warszawie oraz rewitalizacja Pola Mokotowskiego.
Odbudowa Pałacu Saskiego, Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o., wiz. WXCA
Projekt WXCA
Odbudowa Pałacu Saskiego, Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o., wiz. WXCA
Projekt WXCA
Początkowe założenia zakładają, że budynki odtworzone zostaną według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki miały 31 sierpnia 1939 roku, czyli ostatniego dnia przed wybuchem II wojny światowej. Jednym z najtrudniejszych wymagań konkursowych było niewątpliwie czytelne wyodrębnienie zrekonstruowanego tuż po wojnie Grobu Nieznanego Żołnierza od odbudowanej kolumnady, której integralną część stanowił jeszcze do grudnia 1944 r. Podobnie jak i w kwestii pomnika pamięci obrońców ojczyzny nienaruszalny jest też fragment zachowanych piwnic Pałacu Saskiego, wpisanych w 2007 r. do rejestru zabytków. W konkursie określono, że po odbudowie gmachu mają one zostać wyeksponowane i udostępnione zwiedzającym.
Odbudowa Pałacu Saskiego, Projekt autorstwa WXCA sp. z o.o., wiz. WXCA
Projekt WXCA
W odbudowanych obiektach przy placu marsz. Józefa Piłsudskiego mieściła się będzie m.in. Kancelaria Senatu, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz instytucje kultury, w tym Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, czy Biuro "Niepodległa".

Pierwsze prace archeologiczne rozpoczęły się już w grudniu 2021 roku. Cała inwestycja ma być gotowa w 2030 roku.

I miejsce – WXCA sp. z o.o.
II miejsce – FS&P ARCCUS Sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.
III miejsce – LAN & P2PA Sp. z o.o.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

Piotr Płaskowicki Architekt
AMC - Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. - sp. komandytowa

Łącznie udział w konkursie wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.