Nowa Rotunda - nowy symbol Warszawy


2019.12.02
Autor: Urbanity.pl
Po prawie trzech latach prac rewitalizacyjnych na nowo otwarta została warszawska Rotunda, której właścicielem jest Bank PKO BP.

Nowa Rotunda to obecnie 3 000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni, na której oprócz usług bankowych, znajduje się także otwarta dla wszystkich strefa spotkań, gdzie mieści się kawiarnia wraz z miejscem do odpoczynku. Właściciel obiektu - Bank PKO BP, oddał właśnie do użytku Nową Rotundę, w ramach obchodów 100-lecia swego istnienia.

Zrewitalizowany obiekt mieści się u zbiegu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej i od lat jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Rotunda wybudowana została w 1966 roku, jednak z biegiem czasu niszczała i nie przypominała już swojej pierwotnej, unikalnej formy. Dlatego w 2011 roku właściciel obiektu, we współpracy z DuPont, rozpoczął prace nad koncepcją międzynarodowego konkursu architektonicznego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w listopadzie 2013 roku, a jego zwycięzcą okazała się pracownia
Gowin&Siuta z Krakowa.

Prace rewitalizacyjne rozpoczęto pod koniec 2016 roku, a ich generalnym wykonawcą została spółka NDI S.A. Po prawie trzech latach oddano do użytku Nową Rotundę, której konstrukcja stalowa waży ponad 500 ton, a dach tworzy 1 200 elementów. W ramach inwestycji dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin.

Na poziomie 0 i -1 Nowej Rotundy znajduje się placówka bankowa. Na parterze budynku obsługiwani się klienci indywidualni, natomiast przestrzeń na poziomie -1 przeznaczona jest dla klientów bankowości osobistej oraz firmowych. Z kolei poziom +1 został zagospodarowany pod nową przestrzeń - Strefę Spotkań. Jest to miejsce otwarte siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-21 i 10-21 w weekend. Strefa Spotkań Nowej Rotundy daje możliwość skorzystania z oferty kawiarni, ale także jest miejscem odpoczynku, pracy, czy przestrzenią do udziału w ciekawych wydarzeniach. Bank udostępnia tę przestrzeń organizacjom wspierającym rozwój start-upów w Polsce.

Komentarze


 • pawel
  Gość
  2019-12-03 14:52:45
  Jest to symbol warszawy na miarę naszych możliwości, przestrzeń publiczna nieprzyjazna dla przechodniów, zero zieleni, ławek etc. Dziadoparking przed budynkiem, z którym właściciel nie planuje nic robić. Konstrukcja odstająca od projektu.

  Ogólnie sporo jest do poprawienia ale miejsce ma potencjał i oby inwestor chciał go wykorzystać.

 • X23
  Gość
  2019-12-05 18:04:43
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Rotunda_PKO_w_Warszawie_2016.jpg/1200px-Rotunda_PKO_w_Warszawie_2016.jpg

  i https://n-3-7.dcs.redcdn.pl/file/o2/redefine/cp/ae/aea87b6wisaw59ro5sfxe9vw15k1p2ki.jpg

  i niech ktoś mi powie że to jest zachowanie modernistycznego charakteru - ta nowa wygląda jak beczka ząbkami

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.